06.3
13:45

Άνετα στον τελικό ο Φιλιππίδης

Με άλμα στα 5.70μ. o Κώστας Φιλιππίδης πέρασε στον τελικό του άλματος επί κοντώ, την ώρα που ο Ρενό Λαβιλενί αγχώθηκε για την πρόκριση. Εκτός τελικού στα 800μ. η Φιλάνδρα.

Σε έναν ακόμα μεγάλο τελικό θα παρευρεθεί ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα πήρε την πρόκριση για τον τελικό του άλματος επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Πράγα.

Ο Φιλιππίδης πέρασε με την πρώτη τα 5.45μ., με τη δεύτερη τα 5.60μ. και με την πρώτη τα 5.70μ. που ήταν και το όριο πρόκρισης.

Αντίθετα με τον Έλληνα πρωταθλητή ο Ρενό Λαβιλενί πήγε να πληρώσει τη σιγουριά του. Ο Γάλλος μπήκε στον αγώνα κατευθείαν στα 5.70 και οι δύο πρώτες του προσπάθειες ήταν άκυρες. Στην τρίτη, αν και φανερά αγχωμένος, έκανε ένα εντυπωσιακό άλμα και πήρε την πρόκριση στον τελικό όπως και ο αδερφός του, Βαλεντίν.

Ο τελικός του άλματος επί κοντώ θα διεξαχθεί το απόγευμα του Σαββάτου (7/2, 18.00).

Εκτός τελικού η Φιλάνδρα

Πέρα από τον Κώστα Φιλιππίδη η ελληνική συμμετοχή στο πρωινό πρόγραμμα της Παρασκευής ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή της Ελένης Φιλάνδρα στα 800μ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό του αγωνίσματος της. Η Φιλάνδρα τερμάτισε τέταρτη στην τέταρτη προκριματική σειρά με χρόνο 2.05.52.

Ένας τελικός και τρεις συμμετοχές

Στο απογευματινό πρόγραμμα της Παρασκευής από ελληνικής πλευράς θα έχουμε τέσσερις συμμετοχές με εκείνη του Λούη Τσάτουμα να ξεχωρίζει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα διεκδικήσει στον τελικό του μήκους ένα ακόμα μετάλλιο με το αγώνισμα να ξεκινά στις 18.55. Από εκεί και πέρα έχουμε τη συμμετοχή των Κυριακοπούλου και Στεφανίδη στο προκριματικό του επί κοντώ στις γυναίκες.

Τέλος, ο Κώστας Δουβαλίδης θα διεκδικήσει στις 17.25 την είσοδό του στον τελικό των 60μ. μετ εμποδίων. Αν τα καταφέρει θα αγωνιστεί ξανά στις 19.55.