05.3
19:49

Και μάγκες και ήρωες!

Οι Μάγκες του Γιάννη Αρβανίτη πραγματοποίησαν μια καθηλωτική εμφάνιση κόντρα στον Διομήδη Άργους στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και με γκολ του Μπακαούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα (28-27) πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον stoiximan.gr ΠΑΟΚ.

Τι και αν δεν έχουν γήπεδο για προπόνηση, τι και αν δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο οι Μάγκες της ΑΕΚ έδειξαν με την εμφάνιση τους ότι είναι γεννημένοι για τα δύσκολα και πλέον η κατάκτηση του Κυπέλλου μοιάζει εφικτή.

Ο Διομήδης Άργους ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυναμικά στο ματς και κατάφερε από νωρίς να πάρει μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων, χάρη στα γκολ του Μαστορόγιαννη.

Η ΑΕΚ όμως είχε τις απαντήσεις και με γκολ του Γεωργιάδη που βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά και τους Μπακαούκα και Δημοσθένους ανέτρεψε την εις βάρος της εικόνα και έφερε το ματς στα ίσα.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 16-14 και τον Νικολαΐδη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ σε νεκρό χρόνο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και στην έναρξη του δευτέρου μέρους και μέσα σε λίγα λεπτά ισοφάρισαν τα δύο γκολ της Ένωσης.

Από εκεί και πέρα η Ένωση είχε ένα νεκρό διάστημα περίπου 10 λεπτών χωρίς να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά στη συνέχεια οι Μάγκες αφυπνίστηκαν και ισοπέδωσαν τον Διομήδη.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διονύσης Γεωργιάδης κέρδισε πέναλτι και ο Χριστόφορος Μπακαούκας ευστόχησε για το 28-27 και η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη πρόκριση για τον τελικό.