24.2
17:52

2-1 αντί για 8-3

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για την Ένωση απέναντι στην Παναχαϊκή αλλά και για πρώτη φορά φέτος απίστευτη χαλαρότητα στην άμυνα, παιδικά ατομικά λάθη (όπως αυτό του Ανέστη που χάρισε το γκολ των Πατρινών) και πλήρης ασυνεννοησία σε πολλές φάσεις χωρίς την ύπαρξη σοβαρής πίεσης από τον αντίπαλο.

Γρήγορο ρυθμό και πολλές εναλλαγές της μπάλας είχε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της ΑΕΚ με την Παναχαϊκή, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ορεξάτοι και την Ένωση να πιέζει ψηλά με στόχο να είναι αυτή η πρώτη ομάδα που θα σκοράρει.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι έβρισκαν τα πατήματά τους, κυκλοφορούσαν ωραία τη μπάλα, ωστόσο δεν έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους παίκτες της Παναχαϊκής να βγαίνουν στις αντεπιθέσεις.

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Πλατέλλα να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με ένα δυνατό σουτ να κάνει το 1-0 για την ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας στον πάγκο της ομάδας μαζί με όλους τους συμπαίκτες του.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ένωση συνέχισε να πιέζει προσπαθώντας να σκοράρει δεύτερη φορά, με αποκορύφωμα τη φάση που οι Αραβίδης, Πλατέλλας και Γιόχανσον συνεργάστηκαν άψογα, ωστόσο το σουτ που έπιασε ο Μπαρμπόσα στο τέλος πέρασε άουτ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Παναχαϊκή πίεσε και βγήκε στην επίθεση, έχοντας δύο δοκάρια σε δύο λεπτά. Το πρώτο προήλθε από δυνατό σουτ του Μπουντόπουλου, ενώ το δεύτερο από σουτ μέσα από την περιοχή του Ντα Κόστα.

Πίεσε η Παναχαϊκή, νίκησε η ΑΕΚ

Στην επανάληψη του αγώνα η Παναχαϊκη ανέβηκε, ώστε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει το ματς, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Οι Κιτρινόμαυροι μπορεί να έκαναν αρκετά λάθη, ωστόσο κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα πριν βγουν στην επίθεση, με τη μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι σε αρκετές περιπτώσεις.

Ο Πλατέλλας έφτασε κοντά στο γκολ με το δυνατό σουτ του και το πλασέ του να περνάνε άουτ, κάτι που συνέβη και με το πλασέ του Αραβίδη στη συνέχεια.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι προηγούμενοι, καθώς οι παίκτες της Παναχαϊκής που πίεζαν το έκανε ο Μάνταλος στο 86ο λεπτό, όταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ΑΕΚ.

Μετά το γκολ του Μάνταλου η Ένωση συνέχισε να πιέζει, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει τρίτο γκολ, την ίδια στιγμή που άπαντες στην Παναχαϊκή ήταν εκνευρισμένοι μετά την ήττα.

Στο 90ο λεπτό του αγώνα, οι Ανέστης και Λαμπρόπουλος δεν συνεννοήθηκαν μεταξύ τους, με τον Κυβελίδη να πετυχαίνει ένα εύκολο γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 2-1, με τον Μάνταλο στις καθυστερήσεις να μην μπορεί να κάνει το 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα υπήρξαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στους παίκτες της ΑΕΚ, τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις δεν δόθηκες, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν τον τρόπο να παίξουν το παιχνίδι τους και να πάρουν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια, κάνοντας το +9 από την Παναχαϊκή και το +8 Από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου (89’ Τζανετόπουλος), Πλατέλλας (85’ Ρόβας), Μάνταλος, Μπαρμπόσα (81’ Ζόριτς), Αραβίδης

Παναχαϊκή: Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα (57’ Βιερά), Άλμπι, Κάργας, Μπουντόπουλος, Αναστασόπουλος, Γκαντιαγκά, Στεργίδης, Κορέτας (30’ Ντα Κόστα, 67’ Μαρουκάκης), Κοντοχρήστος, Κυβελίδης

Κίτρινες: Ασίγκμπα, Κάργας, Μπαρμπόσα, Γεωργακόπουλος, Άλμπι,