21.2
19:30

Άνετο διπλό για τις Κοριτσάρες

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Μαρκόπουλο εκτός έδρας και πήρε μια σημαντική και εύκολη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Ρουμελιώτη ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα τους παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ και να το κρατήσει. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε στα μισά του σετ, ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά και κατάφερε να κάνει το 1-0 με σκορ 20-25.

Και στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και  κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι Κιτρινόμαυρες παρά το γεγονός ότι δέχθηκαν τέσσερις σερί πόντους και το Μαρκόπουλο αντέδρασε, κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμες και να κάνουν το 2-0 με σκορ 20-25 και αυτή τη φορά.

Το τελευταίο σετ ήταν και το πιο εύκολο για την Ένωση, καθώς οι Κιτρινόμαυρες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, πήραν διαφορά, την κράτησαν μέχρι το τέλος και δέχθηκαν επτά πόντους λιγότερους από τα προηγούμενα δύο σετ. Το 13-25 ήταν το σκορ, που έκανε την ΑΕΚ να διαμορφώσει το 3-0 και να φύγει νικήτρια από το Μαρκόπουλο.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 13-25