19.2
17:25

Στάθηκε (σαν) Βασίλισσα στο ΣΕΦ

Παρά την ήττα (83-77) η ΑΕΚ κοίταξε στα ίσα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και έβαλε δύσκολα στον Γιάννη Σφαιρόπουλο που αρκετές φορές δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Η Ένωση εμφανίστηκε αρκετά διαβασμένη, δυσκόλεψε τους ερυθρόλευκους και αν είχε προσέξει τα… σημεία θα μπορούσε να είχε φύγει με το ροζ φύλλο. Κορυφαίος Μενσά Μπονσού

Κάπως χαμένη ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κόντρα στον Ολυμπιακό. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 7-1, έχοντας αρκετές άστοχες βολές, ωστόσο περίπου στα μισά της περιόδου, Χέρστον, Αθηναίου και Ίνγκλις ισοφάρισαν το ματς κάνοντας το 11-11. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι το 8’, όταν η ΑΕΚ με τον Ποπς Μενσά Μπονσού, πέρασε μπροστά για πρώη φορά κάνοντας το 18-16.

Στην επαναφορά, ο Λοτζίνσκι με τρίποντο έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά, με τον Κασελάκη να απαντά πετυχαίνοντας μία βολή και ένα δίποντο. Ο Ντράγκαν Σάκοτα θέλοντας να ξεκουράσει τον Μενσά έριξε στη μάχη τον Ζήση Σαρικόπουλο, ο οποίος με ένα κάρφωμα μείωσε τη διαφορά σε 28-23 και έδωσε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι. Ο Ντελινικάιτις έκανε το 34-33 και στη συνέχεια έβαλε μπροστά την ΑΕΚ κάνοντας το 36-38, για να πάει στα αποδυτήρια με μισό καλάθι πίσω (40-39).

Το 3ο δεκάλεπτο είναι συνήθως το «κακό» της ΑΕΚ και κάπως έτσι ξεκίνησε. Ο Σπανούλης και ο Μάντζαρης ανέβασαν τη διαφορά στους +9 στο 22’ με την Ένωση να μην μπορεί να βρει στόχο για 2 λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 7-0, ωστόσο ο Δικέφαλος  με τον Ποπς Μενσά Μπονσού μείωσε σε 50-44. Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 10-0 και οι Χέρστον και Αθηναίου με τρίποντα έφεραν το ματς στα ίσια. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι τη λήξη της περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασε ξανά μπροστά με τρίποντο του Παπαντωνίου. Η Ένωση με πολύ καλές άμυνες εγκλώβισε τον Ολυμπιακό στην περιφέρεια δημιουργώντας εκνευρισμό στους ερυθρόλευκους.

Στο 35’ ο Πρίντεζης με κάρφωμα έκανε το 70-68,  με τον Ποπς να απαντά! Ο Αθηναίου με τρίποντο έκανε το72-73 και ο Σλούκας κάτω από το καλάθι το 74-73.Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι θυμίζοντας τον παλιό καλό καιρό. Η ΑΕΚ έχασε πολλές επιθέσεις με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός με τον Σλούκα να κάνει το 76-73 και από εκεί και πέρα, η εμπειρία των γηπεδούχων ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη (83-77).

Διαιτητές: Φούφης – Παναγιώτου – Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3(1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21(1), Ντάρντεν 3(1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6(2), Λοτζέσκι 9(3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3(1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3(1), Ντελινικάιτις 6(2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13(1), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12(3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά 24, Ίνγκλις 8(1)