14.2
19:40

Το έχασε μέσα από τα χέρια της

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης καθώς προηγήθηκε με 2-0 σετ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-2 σετ. Σημάδια ανάκαμψης δείχνει η ομάδα με τον Χριστόφ στην τεχνική ηγεσία

Με τους Χριστοφορίδη και Ανδρεάδη να ξεχωρίζουν για την ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 25-18 έχοντας απαντήσεις στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Πλάμεν Χριστόφ συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και στο δεύτερο σετ και παρότι είχαν καθ’όλη τη διάρκεια του σετ 2-3 πόντους διαφορά κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, πήραν από νωρίς το προβάδισμα και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-13, ενώ οι Κιτρινόμαυροι «πλήρωσαν» τα λάθη τους σε υποδοχή και μπλοκ.

Η εξέλιξη του τέταρτου σετ έμοιαζε αρκετά με το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να οδεύουν χέρι χέρι, αλλά με τους παίκτες του Εθνικού να χαμογελούν στο τέλος καθώς επικράτησαν με 25-23.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι και επικράτησαν με 15-8 και 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-18, 25-23, 13-25, 23-25, 8-15