11.2
19:36

Ήρθαμε! Τώρα ελάτε εσείς ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚΑΡΑ είναι ομάδα Σούπερ Λίγκας, δέχθηκε γκολ από φάουλ ανύπαρκτο, δεν υποδείχθηκε αποβολή του Σαντάνα, ανεκόπη με ανύπαρκτο οφσάιντ ο παικταράς Αραβίδης, πήρε το 1-1 και τώρα σας περιμένει αλαζόνες του Πειραιά!

Η ΑΕΚ παίζοντας με πάθος, τσαμπουκά και μυαλό κατάφερε να σκοράρει πρώτη στο 14ο λεπτό με τον Αραβίδη, να κλείσει και να τρομάξει τον Ολυμπιακό, ο οποίος χρειάστηκε τρεις αλλαγές μέχρι να ξεκινήσει να… ρολάρει. Αντρίκια εμφάνιση από όλους τους Κιτρινόμαυρους, με τον Δέλλα να διαχειρίζεται πολύ σωστά την ομάδα του. Αποβολή για τον Δημητριάδη από τον πάγκο που ζητούσε τα σωστά φάουλ, που δεν δόθηκαν ποτέ στους παίκτες της ΑΕΚ, ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι τα κέρδιζαν χωρίς να υπάρχουν.

Άπαντες πλέον περιμένουν τον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, με τους φιλάθλους να θέλουν να γεμίσουν το στάδιο και να πανηγυρίσουν μαζί με τους παίκτες την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς το σημερινό 1-1 τους ανοίγει τον δρόμο.

Πάγωσε το Φάληρο ο Αραβίδης

Με πάθος και σιγουριά ξεκίνησαν τον αγώνα τους κόντρα στον Ολυμπιακό οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι δεν επηρεάστηκαν καθόλου από την πίεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στο 4ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Μπαρμπόσα χόρεψε την άμυνα των ερυθρόλευκων και με ένα μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, δείχνοντας ότι η ΑΕΚ έχει άγριες διαθέσεις. Μερικά λεπτά αργότερα ο Μάνταλος πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, την πέρασε ωραία στον Αραβίδη, ωστόσο ο Μπαρμπόσα που ακολουθούσε δεν την πρόλαβες, με τον Μέγιερι να καθαρίζει τη φάση.

Η τρίτη επίσκεψη της Ένωσης στα καρέ του Μέγιερι ήταν και φαρμακερή, καθώς ο Αραβίδης πάγωσε το «Γ. Καραίσκάκης», ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ, μετά από πάσα του Σοϊλέδη. Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Δέλλα, που δεν σταμάτησαν να τρέχουν, να πιέζουν και να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες που έδωσαν.

Οι γηπεδούχοι τα είχαν χαμένα από το ασφυκτικό πρέσινγκ των Κιτρινόμαυρων και το πάθος τους, καθώς μπορεί να κρατούσαν την μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερναν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Ανέστη.

Στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα στο Φάληρο, όλα κύλησαν ιδανικά για την ΑΕΚ, η οποία ήταν πιο αποτελεσματική από τον αντίπαλό της και έδειξε ότι θέλει όσο τίποτα άλλο τη νίκη, με τους παίκτες να βγάζουν πάθος και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους.

Η υπόθεση άνοδος έχει ξεκαθαρίσει, αλλά η υπόθεση πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ για τη σεζόν 2014-2015 μόλις ξεκίνησε! Στο 2.75 ο Μάνταλος, στο 5.00 Αραβίδης και Μπρέσεβιτς μόνο στο Stoiximan.gr

Πίεσαν όπως έπρεπε

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη της επανάληψης, πραγματοποίησε διπλή αλλαγή, βλέποντας ότι η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο και αν δεν άλλαζε τον τρόπο που αγωνιζόταν δεν θα κατάφερνε να πάρει τη νίκη.

Η διπλή αλλαγή είχε αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι στο 47ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς, με στημένη φάση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μιλιβόγεβιτς να μπαίνει στην πορεία της μπάλας ισοφαρίζοντας το ματς.

Παρά το γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και την πίεση των γηπεδούχων, οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να σταθούν σωστά στον αγωνιστικό χώρο και να κρατήσουν το σκορ. Ο Ολυμπιακός κυκλοφούσε την μπάλα, με τους Κιτρινόμαυρους να κλείνουν όλους τους διαδρόμους, βγαίνοντας στις αντεπιθέσεις.

Ο Αραβίδης στο 51ο λεπτό πέρασε ωραία στον Πλατέλλα, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, με τον Δέλλα μερικά λεπτά αργότερα να ανανεώνει την ομάδα του, καθώς τα πολλά τρεξίματα είχαν κουράσει τους παίκτες του.

Ο Κολοσσός θωράκισε την άμυνά του, με τους Κιτρινόμαυρους να δείχνουν πάθος μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και να καταφέρνουν να φεύγουν από το «Γ. Καραϊσκάκης» με την ισοπαλία, αποτέλεσμα το οποίο τους κάνει να έχουν τον πρώτο λόγο στον επαναληπτικό αγώνα του ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Σαλίνο, Σαντάνα(46’ Μήτρογλου), Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά, Μιλιβόγεβιτς, Φουστέρ (46’ Αφελάι), Ντουρμάζ, Φορτούνης, Διαμαντάκος (65’ Τσόρι)

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας(94’ Σαρρής), Μπαρμπόσα (71’ Ρόβας), Μάνταλος (87’ Κρισάντους), Αραβίδης

Κίτρινες: Λαμπρόπουλος, Μπαρμπόσα, Σαλίνο, Μάνταλος, Φορτούνης