08.2
17:55

Να είστε η ΑΕΚ την Τέταρτη

Ο κόσμος της ΑΕΚ χάρηκε και σήμερα ποδόσφαιρο (4-1 τα Χανιά) αλλά πλέον απαιτεί! Όχι απαραίτητα πρόκριση αλλά σίγουρα ανδρική εμφάνιση και αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτή τη ρεβάνς στο Γ. Καραϊσκάκης. Τρομερός ο αρχηγός Ανακογλου σημείωσε δύο τέρματα.

Μερικές ημέρες πριν από τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1 των Χανιών, με τον κόσμο της να ζητάει συνεχώς νίκη την Τετάρτη και πρόκριση στο Κύπελλο. Ντεμπούτο για τον Κρισάντους που αγωνίστηκε ως επιτελικός μέσος, με τον Αραβίδη να σκοράρει ακόμα μια φορά, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση. Δύο γκολ από τον εκπληκτικό Ανάκογλου.

Πήρε προβάδισμα με τον αρχηγό Ανάκογλου

Για ακόμα έναν αγώνα η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα της, πιέζοντας ψηλά, προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Τα Χανιά από την άλλη πλευρά, είχαν στηθεί καλά στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην περιοχή της Ένωσης με συνεχόμενα φάουλ.

Το πρώτο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ ο Ανάκογλου πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά, τα Χανιά έχασαν τα πατήματά τους, με τους παίκτες της Ένωσης να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 29ο λεπτό η ΑΕΚ να κερδίσει φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή, με τον Ρόβα να το εκτελεί και τον Λαμπρόπουλο με τρομερή κεφαλιά να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Μπορεί τα Χανιά στη συνέχεια να έχασαν τον ρυθμό τους, ωστόσο μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πεταυράκη, με τον Πάγκαλο να το εκτελεί εύστοχα στο 36ο λεπτό και να βάζει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα Χανιά πίεσαν, με την ΑΕΚ να αποδιοργανώνεται μετά τον νέο τραυματισμό του Ντακόλ και την είσοδο του Αραβίδη στον αγώνα, ψάχνοντας ξανά τα πατήματά της.

Ντεμπούτο για Κρισάντους – Ασταμάτητος ο Αραβίδης

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ως μοναδικό στόχο να σκοράρει ξανά και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Αυτό συνέβη στο 53ο λεπτό όταν ο Ντούνης μετά από ατομική ενέργεια πέρασε τους αντιπάλους του, σέντραρε, με τον Ανάκογλου να κάνει το 3-1 με κοντινό πλασέ, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του γκολ.

Τα Χανιά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην πίεση της ΑΕΚ, με τον Δέλλα να περνάει στον αγώνα τον Κρισάντους, δίνοντάς του τα πρώτα λεπτά συμμετοχής.

Το τέταρτο γκολ για τον Δικέφαλο ήρθε από τον… ανεβασμένο Αραβίδη, ο οποίος δεν σταματάει να σκοράρει. Ο Μπαρμπόσα στο 82ο λεπτό έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά ακριβείας, με τον Αραβίδη να σουτάρει, τον Σικαλιά να διώχνει και εν συνεχεία με κεφαλιά ο επιθετικός της Ένωσης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Τα λεπτά από απέμειναν οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν για ένα ακόμα γκολ, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν το 5-1, παρά τις φάσεις που δημιούργησαν.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ανάκογλου (78’ Κρισάντους), Ρόβας, Ντακόλ (42’ Αραβίδης), Μπαρμπόσα, Ντούνης (70’ Γιόχανσον), Μπρέσεβιτς

Χανιά: Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Νγκουέμ (57’ Γκούμας), Πάγκαλος, Γκονζάλες, Ρόχας (68’ Αλέκου), Κρητικός

Κίτρινες: Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Κρητικός, Κοντεών, Μπαρμπόσα, Πάγκαλος Γκούμας