05.2
16:24

«Σίφουνας» οι Κοριτσάρες

Η ΑΕΚ άφησε πίσω της την ήττα από τους Μακεδόνες και επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο τον ουραγό Ηρακλή, τον οποίο κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ στο κλειστό της ΦΕΑ σε 1 ώρα και 15 λεπτά. Σε καλή μέρα οι Κατσαντώνη, Αργυροπούλου και Γιακουμή, πήραν χρόνο συμμετοχής οι «μικρές».

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ και κατάφερα από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλλει τον ρυθμό της και με τις Κατσαντώνη, Γιακουμή και Αργυροπούλου να βρίσκονται σε καλή μέρα πήρε το πρώτο σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Ρουμελιώτη μπήκαν «μουδιασμένα» στο παρκέ και ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος του σετ το κεφάλι στο σκορ. Τελικά οι Κιτρινόμαυρες αφυπνίστηκαν και έφτασαν στην κατάκτησή του μς 25-20.

Το τρίτο και τελευταίο σετ είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για την Ένωση, η οποία είχε το πάνω χέρι στο παρκέ και έφτασε στην κατάκτησή του με το άνετο 25-14.

Στο τελευταίο σετ ο Μανώλης Ρουμελιώτης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις Πατέλη, Φάκη, Τοντάι και Σκαρλάτου.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-14