31.1
16:14

Τους «λύγισαν» απουσίες και διαιτησία

Οι Μάγκες δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη και γνώρισαν την ήττα με 29-25 από τη ΧΑΝΘ σε ένα ματς όπου οι απουσίες της Ένωσης και η κακή διαιτησία διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πολλά προβλήματα που είχε η ΑΕΚ στο σημερινό παιχνίδι δεν θα μπορούσαν να μην φανούν στο παρκέ, με τον Γιάννη Αρβανίτη να κάνει από νωρίς «αλχημείες» στο παρκέ, περνώντας τον Μπακαούκα στη θέση του πλέι μέικερ.

Παρόλ’αυτά ο Μπακαούκας βρισκόταν σε καλή μέρα και σημείωσε τα περισσότερα γκολ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο Νικολαΐδης βοήθησε αρκετά την ομάδα στο πρώτο μισάωρο.

Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε την ΧΑΝΘ να προηγείται με 13-12, με την αστοχία και τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να συμβάλλουν αρκετά στην έκβαση του σκορ.

Η εξέλιξη του αγώνα δεν ήταν η αναμενόμενη για την Ένωση, με τις πολλές απουσίες αλλά και την κακή διαιτησία να «λυγίζουν» τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη.

Η σωματική και ψυχολογική κούραση για τους Μάγκες φάνηκε και από τα τρία χαμένα πέναλτι του Μπακαούκα στο δεύτερο μέρος, ενώ για τους γηπεδούχους ο Δέσπος έκανε την μεγαλύτερη «ζημιά» στους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ και έφτασε σε απόσταση δύο τερμάτων (27-25), αλλά ο Μπακαούκας που ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το τελικό 29-25 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων, ωστόσο στην Ένωση έχουν στρέψει ήδη τα βλέμματά τους στο κρίσιμο ματς με τον Διομήδη Άργους για το Κύπελλο.