31.1
18:22

Έχασε από δικά της λάθη

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από τους Μακεδώνες, σε ένα ματς που έδειχνε ότι είχε το πάνω χέρι.

Παρότι η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ δεν κατάφερε να το πάρει, σε αντίθεση με τις παίκτριες των Μακεδόνων που στο μεγαλύτερο μέρος του σετ ήταν σοβαρότερες και έφτασαν στην επικράτηση με 25-21.

Η εικόνα των Κιτρινόμαυρων άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ και κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-14.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη ήταν αυτές που είχαν το πάνω χέρι και λίγο έλειψε να κάνουν τα εύκολα δύσκολα. Στο τέλος όμως παρέμειναν ψύχραιμες και πήραν το τρίτο σετ με 26-24.

Παρά την σωστή αντιμετώπιση του τρίτου σετ, στο τέταρτο οι Κιτρινόμαυρες ηττήθηκαν κατά κράτος, με ίδιο σκορ όπως το δεύτερο σετ. Χωρίς να αντιδράσουν άφησαν την γηπεδούχο ομάδα να έχει το πάνω χέρι και έτσι έγινε το 2-2, με το ματς να πηγαίνει στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτριες της ΑΕΚ μπήκαν δυνατά, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το σετ. Με ένα σερί πόντων η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ, ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Μακεδώνες και κατάφεραν τελικά να κάνουν το 3-2 σετ και να πάρουν τη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 14-25, 24-26, 25-14, 17-15