29.1
16:52

ΑΕΚάρα φέρε μας το Κύπελλο!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Κέρκυρας στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο κόσμος της ομάδας ζητούσε την κατάκτηση του Κυπέλλου από τους ποδοσφαιριστές. Σκόρερ για ακόμα ένα ματς ο Αραβίδης.

Μετά το 1-1 στην Κέρκυρα η Ένωση πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 2-0 και έτσι είναι αυτή η ομάδα που προκρίνεται στους «8» του Κυπέλλου. Σε τρελή φόρμα ο Αραβίδης, που σκόραρε σε ακόμα ένα ματς, με τους Κιτρινόμαυρους να δείχνουν από την έναρξη του αγώνα ότι δεν είχαν σκοπό να χάσουν την πρόκριση.

Πιθανοί αντίπαλοι της Ένωσης οι Ολυμπιακός, Πανιώνιος, ΟΦΗ, Απόλλων Σμύρνης, Ηρακλής, Χανιά, καθώς και ένας εκ των Παναθηναϊκού ή Ξάνθης.

Τον απόλυτο έλεγχο η ΑΕΚ

Μόνο μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Κέρκυρα και αυτή ήταν η Ένωση.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και πίεζαν, ώστε να πετύχουν πρώτοι γκολ, κλειδώνοντας την πρόκριση. Παρά την υπεροχή της ΑΕΚ και τις φάσεις που δημιούργησε, η μπάλα δεν έφτασε στα δίχτυα και έτσι το σκορ του ημιχρόνου ήταν 0-0.

Οι Μπακάκης και Σοϊλέδης ανέβαιναν συνεχώς στην επίθεση, με τους Μπαρμπόσα, Ανάκογλου και Αραβίδη να είναι οι ποδοσφαιριστές που είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει τις προσπάθειές τους.

Σε κάθε περίπτωση πάντως η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο, με τους αμυντικούς της να κόβουν κάθε απόπειρα αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων.

Μάνταλος-Αραβίδης και 2-0

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς στο 50ο λεπτό ο Μπαρμπόσα μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μάνταλος, ο οποίος έστειλε τη μ πάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ η Κέρκυρα πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε τίποτα, καθώς οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν σκοπό να χάσουν αυτή την πρόκριση.

Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αραβίδης έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ, καθώς μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στη  μεγάλη περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Ένωση, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση.

Το συγκεκριμένο γκολ δεν έριξε το ρυθμό της ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν σταμάτησαν να πιέζουν αναζητώντας και το τρίτο γκολ, χωρίς τελικά να καταφέρνουν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης (83’ Πεταυράκης), Γιόχανσον, Ανάκογλου(88’ Ντακόλ), Μάνταλος, Αραβίδης, Πλατέλλας(77’ Μπρέσεβιτς), Μπαμπόσα

Κέκρυρα: Κουτζαβασίλης, Κόντος(46’ Χαβίτο),, Παρασκευαΐδης (57’ Βενέτης), Ντιμιτόφσκι, Σιόντης Ανδρεοπουλος, Καρντόζο (57’ Μαρκόφσκι), Γκόμεζ, Ζορμπάς, Ταβάρες, Καϊκούτ

Κίτρινες: Ανδρεόπουλος, Καϊκούτ, Ταβάρες, Βενέτης, Μπακάκης,