26.1
17:58

Σόου Αραβίδη και 3-0

Με τον Χρήστο Αραβίδη να είναι ασταμάτητος, σκοράροντας τρεις φορές, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Παναιγάλειο, στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου της FootballLeague. Διακοπή στον αγώνα στα πρώτα λεπτά, λόγω δυνατής βροχής.

Βροχή, διακοπή και Αραβίδης

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, με τη βροχή και το χαλάζι να κλέβει την παράσταση στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ κατάφερε τελικά να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, μετά από γκολ του Αραβίδη.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου στο ΟΑΚΑ, ο αγώνας διακόπηκε λόγω δυνατής βροχής, με τους παίκτες να επιστρέφουν σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και την μπάλα να κολλάει συνεχώς.

Ο Παναιγιάλειος, κατάφερε να φτάσει δύο φορές με αξιώσεις στα καρέ της Ένωσης, με τον Ανέστη να δηλώνει παρών, και τον Δικέφαλο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον φορμαρισμένο Χρήστο Αραβίδη.

Συγκεκριμένα, όσο περνούσαν τα λεπτά και ο αγωνιστικός χώρος στέγνωνε, η ΑΕΚ δημιουργούσε ευκαιρίες, καταφέρνοντας να μετατρέψει σε γκολ μια από αυτές.

Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ ανάμεσα στο κόρνερ και την μεγάλη περιοχή, με τον Αραβίδη να πηδάει ψηλότερα από όλους και να ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό.

Μετά το 1-0, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τον Αθανασόπουλος και το δοκάρι να σταματάει τις προσπάθειες των Μάνταλου και Πλατέλλας, που δεν κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Δεν σταματάει να σκοράρει ο Αραβίδης

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα στην επανάληψη της αναμέτρησης, καθώς ο αγωνιστικός χώρος στέγνωσε και βοήθησε τις προσπάθειες των παικτών του Δέλλα.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, κάτι που κατάφεραν στο 65ο λεπτό.

Ο Σοϊλέδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντιπάλου του, βγήκε στην επίθεση, σέντραρε, με τον Αραβίδη να πιάνει την κεφαλιά και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, διπλασιάζοντας και τα προσωπικά του τέρματα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ κυκλοφορούσαν τη μπάλα, προσπαθώντας να φτάσουν με ορθολογικό τρόπο στην εστία του Αθανασόπουλου, κάτι που το κατάφεραν στο 85ο λεπτό.

Ο Γροντής έβγαλε τη σέντρα στο ύψος του πέναλτι, με τον Αραβίδη να πιάνει το σουτ και να κάνει το 3-0, πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ένωση προσπάθησε να πετύχει κάποιο ακόμα γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι ο αγώνας έληξε 3-0.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης (72’ Γροντής), Γιόχανσον, Ανάκογλου (78’ Ρόβας), Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα (82’ Μπρέσεβιτς), Αραβίδης

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Σπίνουλας, Τζημογιαννης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Ρουπουλάκου, Μίλιεβιτς (70’ Ντο Σάντος), Νάστος (65’ Καμινιώτης), Σεχολάρι (78’ Φουρτάδο), Σκαρτσίλας, Μπουνας

Κίτρινες: Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Σπίνουλας, Ουρτάδο