24.1
17:34

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά κέρδισε

Οι Μάγκες πήραν μια αγχωτική νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς κόντρα στο Κιλκίς με 26-25 για την 14η αγωνιστική, με την Ένωση πάντως να παίζει στα τελευταία λεπτά χωρίς τους Μπαλάς και Τσαούση.

Μπορεί το Κιλκίς να ήταν το αουτσάιντερ στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους βρισκόταν μπροστά στο σκορ.

Ο τερματοφύλακας του Κιλκίς ήταν αυτός που κράτησε «χαμηλά» το σκορ, αλλά η ΑΕΚ με τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη και Χρήστο Παπαδόπουλο βρήκαν λύσεις και οδήγησαν την Ένωση στα αποδυτήρια με 14-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ανέβασε στροφές και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί ακόμα και με έξι γκολ (23-17), ωστόσο κάπου εκεί οι Μάγκες χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν.

Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μπαλάς που τραυματίστηκε, αλλά και του Τσαούση, ωστόσο στο τέλος ήταν ψυχραιμότερη και πήρε μια σημαντική νίκη με 26-25.