21.1
17:43

Σιγά, σιγά, θα γίνει η ΑΕΚ που θέλουμε

Η ΑΕΚ πήρε σκορ πρόκρισης (1-1) στην Κέρκυρα, έχοντας καλές και κακές στιγμές στον αγώνα. Ιδιαίτερα θετική η παρουσία του Γιόχανσον, έγινε το βήμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας

Παρά το κακό ξεκίνημα, οι παίκτες της Ένωσης κατάφεραν όσο περνούσαν τα λεπτά να βρουν τα πατήματά τους και παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ να ισοφαρίσουν με τον Γιόχανσον. Σημαντικό το εκτός έδρας γκολ, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη εβδομάδα.

Χωρίς ρυθμό, ανέβηκε στο τέλος η ΑΕΚ

Χωρίς ουσία κύλησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της ΑΕΚ με την Κέρκυρα για το Κύπελλο Ελλάδος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της και να τους κόψει το ρυθμό.

Το γεγονός ότι ο Μάνταλος δεν βρήκε τον καλό του εαυτό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έκανε την ΑΕΚ να είναι κομμένη στα δύο, κάτι που άλλαζε όσο περνούσαν τα λεπτά.

Η Κέρκυρα είχε στο ενεργητικό της μια καλή φάση με τον Καϊκούτ να αστοχεί εξ επαφής, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ από την άλλη πλευρά η Ένωση απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Αραβίδη, καθώς και με το κακώς ακυρωθέν γκολ του Μπρέσεβιτς ως οφ σάιτ.

Στα τελευταία  λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν κατακόρυφα το ρυθμό του και έδειξαν ότι μπορούν να κερδίσουν το ματς, εάν βέβαια συνέχιζαν στην επανάληψη με τον ίδιο ρυθμό.

Η υπόθεση άνοδος έχει ξεκαθαρίσει, αλλά η υπόθεση πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ για τη σεζόν 2014-2015 μόλις ξεκίνησε! Στο 2.75 ο Μάνταλος, στο 5.00 Αραβίδης και Μπρέσεβιτς μόνο στο Stoiximan.gr

Ανέβασε ρυθμό και βρήκε δίχτυα

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Κέρκυρα, δείχνοντας ότι θέλουν τη νίκη. Η άνοδος της απόδοσης του Μάνταλου άλλαξε τις ισορροπίες, ωστόσο από μια στιγμή αδράνειας η Κέρκυρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 58ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βενέτης βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0.

Μετά από το γκολ ο Δέλλας ανανέωσε την ομάδα του, με τον Γιόχανσον να παίρνει τη θέση του Τζανετόπουλου και δύο λεπτά αργότερα, στο 67ο λεπτό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, με τον Σουηδό να σκοράρει από κοντά φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Από το 1-1 και μετά οι παίκτες του Δέλλα πίεσαν, θέλοντας να σημειώσουν το γκολ τη νίκης, κάτι που όμως δεν κατάφεραν.

Σε κάθε περίπτωση η ισοπαλία με γκολ είναι ένα καλό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Σιόντης, Βενέτης, Παρασκευαϊδης, Ζουμπουλάκης, Ανδρεόπουλος (77’ Ναγιάρ), Καρντόζο, Ταβάρες(70’ Κόντος), Ρόχας(84’ Μαρκόφσκι), Καϊκούτ, Χαβίτο

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος (65’ Γιόχανσον), Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας (79’ Ντούνης), Αραβίδης Μπρέσεβιτς (88’ Σοϊλέδης)

Κίτρινες: Ανάκογλου, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Πεταυράκης, Μάνταλος, Καρντόζο