21.1
14:39

Ήταν, είναι και θα είναι οι Μάγκες της ΑΕΚ!

Μετά την μεγάλη νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας εκτός έδρας, οι Μάγκες πήραν άλλη μια τεράστια νίκη με 27-25 για το Κύπελλο και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Σταθερές αξίες Μπακαούκας και Τσαούσης, κατέβασε τα ρολά ο Τσιλιμπάρης, εκπληκτικοί Κατσίκης και Χρ. Παπαδόπουλος

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν από νωρίς να αποκτήσουν διαφορά τριών τερμάτων (2-5) και να πιάσουν στον «ύπνο» τους Κιτρινόμαυρους.

Στη συνέχεια ωστόσο η ΑΕΚ μετά και από τις οδηγίες του Γιάννη Αρβανίτη διόρθωσε τα πράγματα στην άμυνα της και με τις αποκρούσεις κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (5-5) περίπου 10 λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου μέρους.

Από εκεί και πέρα οι Μάγκες εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή στο παρκέ λόγω των δύο δίλεπτων που είχε ο Φίλιππος Βέροιας και πήραν μια διαφορά μέχρι και τεσσάρων γκολ, με τους Μπακαούκα, Χρήστο Παπαδόπουλο και Τσαούση να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 13-10 ύστερα από ωραίο γκολ του Γεωργιάδη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Γρήγορα στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν την διαφορά και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι Μάγκες είχαν απαντήσεις και κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα σε κάθε γκολ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, μέχρι ο Μπακαούκας να πετύχει το 26-25 στα 40 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και τον Τσαούση να λήγει το ματς με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.