18.1
17:55

Δεν έπεισε, αλλά νίκησε

Σε μια κακή βραδιά, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Άλιμο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αραβίδη. Ο Μάνταλος άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, παρά το γεγονός ότι έχασε πέναλτι. Θετικό ντεμπούτο για τον Σοϊλέδη.

Δεν έπεισε, δεν σκόραρε

Μακριά από τα πολλά γκολ με ωραίο θέαμα έμεινε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Άλιμο, με τους Κιτρινόμαυρους να δυσκολεύονται ιδιαίτερα.

Η υπόθεση άνοδος έχει ξεκαθαρίσει, αλλά η υπόθεση πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ για τη σεζόν 2014-2015 μόλις ξεκίνησε! Στο 2.75 ο Μάνταλος, στο 5.00 Αραβίδης και Μπρέσεβιτς μόνο στο Stoiximan.gr

Οι γηπεδούχοι στήθηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους της Ένωσης, με τους παίκτες του Δέλλα να προσπαθούν, αλλά να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην εστία του Βλάχου.

Μετά τα 25 πρώτα λεπτά, οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους, προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποιες φάσεις, απειλώντας κυρίως από στημένα, ωστόσο κανένας τους δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο Άλιμος δεν δίστασε να βγει στις αντεπιθέσεις, να πιέσει, χωρίς να δημιουργεί κενά στην άμυνά του, με τον Ανέστη να έχει στο ενεργητικό του μια εξαιρετική απόκρουση.

Ο Μάνταλος άλλαξε την εικόνα

Με την έναρξη της επανάληψης ο Τραϊανός Δέλλας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πέτρο Μάνταλο, ώστε να δώσει ώθηση στον άξονα. Ο μέσος της Ένωσης κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες, με την ΑΕΚ να πιέζει και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες.

Παρόλα αυτά, καμία από αυτές τις ευκαιρίες δεν κατέληξε στα δίχτυα, καθώς κάτι έλειπε από την Ένωση.

Η πίεση του Δικεφάλου είχε ως αποτέλεσμα το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και τον Βλάχο να αποκρούει.

Ο Δέλλας προσπάθησε να ανανεώσει την ομάδα του, αλλάζοντας το σύστημα, με τους Κιτρινόμαυρους να καταφέρνουν τελικά να φτάσουν στη νίκη.

Στο 90o λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρέσεβιτς κέρδισε το πέναλτι, με τον Αραβίρη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να λυτρώνει την ΑΕΚ, κάνοντας το 1-0.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, παρά το γεγονός ότι δεν έπεισε με την εμφάνιση της.

ΑΟΤ Αλίμου: Βλάχος, Κουμπαρούλης, Γαβριήλ, Κάρδαρης, Νικολόπουλος, Μπονκ, Καραμέρης, Σταύρου (93’ Ρούπι), Παντελής, Σαγανάς, Μπεριέξ (70’ Ελευθεριάδης)

ΑΕΚ: Ανέστης, Ρόβας (72’ Ντούνης), Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης (79’ Σοϊολέδης), Γιόχανσον, Ανάκογλου, Ζόριτς (46’ Μάνταλος), Μπρέσεβιτς, Πλατέλλας, Αραβίδης

Κίτρινες: Νικολόπουλος (2), Γαβριήλ, Παντελής, Κουμπαρούλης, Σαγανάς, Τζανετόπουλος, Καραμπέρης