17.1
16:10

Ο στόχος είναι η παραμονή…

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η ΑΕΚ των ελάχιστων επιλογών από τον πάγκο, αλλά και των πολλών τραυματισμών δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Σαντορίνη καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον ΑΟ Θήρας. Στόχος της Ένωσης παραμένει ο ίδιος με αυτόν που είχε θέσει ο προπονητής στην αρχή της χρονιάς, η παραμονή…

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παρκέ και καθ’όλη τη διάρκεια αυτή ήταν η ομάδα που είχε το πάνω χέρι, με την Κατσαντώνη και την Γιακουμή να ξεχωρίζουν στο ματς. Η διαφορά της Ένωσης με την ομάδα της Σαντορίνης είχε φτάσει στο 21-15, αλλά κάποια λάθη των Κιτρινόμαυρων έδωσαν ελπίδες στον ΑΟ Θήρας.

Μπορεί η ΑΕΚ να πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο ρόδινα και στο δεύτερο σετ. Ναι μεν οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη ήλεγχαν το παιχνίδι, αλλά κάποια λάθη στο τέλος έδωσαν την δυνατότητα στον ΑΟ Θήρας να πάρει το σετ με 25-23.

Η εικόνα των Κιτρινόμαυρων στο τρίτο σετ δεν ήταν η αναμενόμενη, με τις παίκτριες της νησιώτικης ομάδας να βρίσκονται συνεχώς μπροστά στο σκορ και να φτάνουν στην κατάκτηση εν τέλει με 25-19.

Παρόμοια ήταν και η κατάληξη του τέταρτου και τελευταίου σετ με την νησιώτικη ομάδα να έχει το πάνω χέρι και την ΑΕΚ να προσπαθεί δίχως αποτέλεσμα γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Στα μέσα του τελευταίου σετ ο Μανώλης Ρουμελιώτης αποβλήθηκε λόγω έντονων διαμαρτυριών προς τον διαιτητή.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-18