17.1
12:00

«Καθάρισαν» με 3άρα

Οι κιτρινόμαυροι του Στέλιου Μανωλά επικράτησαν με 3-1 του Αχαρναϊκού παίρνοντας ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα νέων και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά από αρκετά ματς η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση με τον Αχαρναϊκό στα Σπάτα για την 9η αγωνιστική της Football League Νέων.

Η Ένωση είχε δοκάρι στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τζάθα, ο οποίος λίγο αργότερα εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 με κεφαλιά.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο τέρμα, με τον Αχαρναϊκό να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του και να ισοφαρίζει με τον Ζωγράφο, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Τον τελευταίο λόγο όμως του πρώτου 45λέπτου είχε η ΑΕΚ, η οποία με κεφαλιά στου Βλαχομήτρου διαμόρφωσε το 2- 1 το ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με τον Αχαρναϊκό να πιέζει και την ΑΕΚ να παίζει στρωτό ποδόσφαιρο. Το τρίτο γκολ με πέναλτι του Κυριαζή έδωσε τη δυνατότητα στον Μανωλά να κάνει όλες τις αλλαγές και να δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν παίζουν αρκετά.

Αυτή ήταν ακόμα μια σημαντική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα σε μια ομάδα που την είχε δυσκολέψει στον πρώτο γύρο.

AEK: Τσέλιος, Γραμματίκας (80′ Γεωργαμλής) Γιαννούτσος (55’Βιδάλης) Μαρκοπουλιώτης, Κοντοές, Γαλανόπουλος, Τζάθας (46′ Καρβουνίδης) Λίτσι (67’Καρβουνίδης) Κυριαζής (80′ Παπάζογλου) Τσέλιος (74′ Ασπρογιάννης) Βλαχομήτρος (78’Μίχας)

Νέος Αχαρναϊκός: Μπάρδης, Μαζμανίδης (80′ Καψοκώστας)Πιτέλης, Ποτουρίδης, Παπά, Καλαμιώτης (53′ Βέρρας), Κολονέρος (90′ Ιορδανίδης) Τζανέτος, Χίος (57′ Μαρούδας), Θεοδοσίου (90′ Σκλαβενίτης), Ζωγράφος (90′ Παναϊλίδης)