11.1
17:03

Η Βασίλισσα συνεχίζει τα δώρα

Η Βασίλισσα αυτοκτόνησε το Παλατάκι και, έχοντας αρκετά παράπονα από τη διαιτησία και έδωσε τη νίκη με 73-71 στον ΠΑΟΚ. Δικό της παιχνίδι έχασε η Ένωση που βρέθηκε ακόμα και με 15 πόντους μπροστά

Με ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο στην Πυλαία, η ΑΕΚ έδειξε όρεξη για τη νίκη, όντας το αφεντικό της αναμέτρησης, ωστόσο η απειρία ορισμένων παικτών της αλλά και ο εκνευρισμός σε κύρια σημεία, έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να μειώσει και στο τέλος να πάρει το αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση:

Εξαιρερικό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία με τρία σερί τρίποντα του Κάρλ Ίνγκλις κατάφερε να πάρει γρήγορα διαφορά κάνοντας το 9-2. Η Ένωση από εκεί και πέρα κράτησε τη διαφορά και έφτασε μέχρι και στο +14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, μετά από κάποιες διαμαρτυρίες, άναψε τα αίματα, ο κόσμος του ξεσηκώθηκε και με τη βοήθεια του , έκανε ένα σερί 4-0, μειώνοντας επικίνδυνα.

Η Βασίλισσα κράτησε διαφορά ασφαλείας μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Ίνγκλις ωστόσο να «χάνεται» στην πορεία και τον Μενσά Μπονσού να παίζει κυρίως στην άμυνα, πέρα από τον καλό εαυτό του.

Άλλος Μενσά Μπονσού στο τρίτο δεκάλεπτο, ο οποίος ανέβασε το ρυθμό της κακής ΑΕΚ και έβαλε την ομάδα κάτω από το καλάθι ανεβάζοντας τη διαφορά στους +14 ξανά. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε περίπου στα μισά της περιόδου και με ένα 6-0 μείωσε σε μονοψήφιο κάνοντας το 44-52.

Τα αρκετά λάθη της ΑΕΚ και οι αλλαγές του Μαρκόπουλου έκανα τους γηπεδούχους να μειώσουν στους 5 πόντους (49-54), η μικρότερη διαφορά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.  Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πυροβολεί και έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου σε απόσταση αναπνοής κάνοντας το 53-55.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τον Παπαντωνίου να ξεκολλά την ΑΕΚ με τρίποντο κάνοντας το 53-58, μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες του Σάκοτα κάτω από το καλάθι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα, με την Ένωση να κρατά πάντα το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Παπαντωνίου πάτησε γραμμή και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ για ολοκληρωμένη επίθεση, με την οποία έκανε το τελικό 73-71.

Δεκάλεπτα: 18-23, 32-42, 53-55, 73-71

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Κάρτερ 14(2), Κακαρούδης 5(1), Τσόχλας 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 9(1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Οντουμ 7 (1), Βον 2, Μπρέμερ, Σαλούστρος 4

ΑΕΚ (Σάκοτα): Μενσά-Μπονσού 12, Παπαντωνίου 9(1), Ντελινινκάιτις 14(3), Σάκοτα 7(1), Κασελάκης 2, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος, Αθηναίου 2, Μιλόσεβιτς 8 (10 ριμπάουντ), Ινγκλις 13(3)