08.1
17:15

ΑΕΚΑΡΑ – ΟΜΑΔΑΡΑ του Κολοσσού προπονητή της!

Τεράστιας σημασίας νίκη (3-0 τον Ατρόμητο) για την Ένωση με απίστευτη μπάλα παρά τις τρανταχτές απουσίες της (Κορδέρο, Γιόχανσον, Μπαρμπόζα, Μπακάκης) και ξεκάθαρη δικαίωση για τον Δέλλα ο οποίος παρουσιάζει εξαιρετική δουλειά και νέους ήρωες όπως ο καταπληκτικός Τζανετόπουλος.

Η υπόθεση άνοδος έχει ξεκαθαρίσει, αλλά η υπόθεση πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ για τη σεζόν 2014-2015 μόλις ξεκίνησε! Στο 2.75 ο Μάνταλος, στο 5.00 Αραβίδης και Μπρέσεβιτς μόνο στο Stoiximan.gr

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, με αυτοματισμούς και ωραίες ενέργειες η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο και προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, κάτι που σημαίνει ότι θα βρίσκεται στο γκρουπ των δυνατών στην κλήρωση για τους «16».

Όλα τα γκολ για την ΑΕΚ πέρασαν από τα πόδια του Μάνταλου, με τους Αραβίδη, Λαμπρόπουλο και Τζανετόπουλο να χρίζονται σκόρερ. Ντεμπούτο για τον Γιόχανσον και επιστροφή του Μπαρμπόσα.

Με πάθος και γρήγορο γκολ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας κόντρα στον Ατρόμητο για την ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ.

Ο Μάνταλος πέρασε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα στον Αραβίδη, ο οποίος ενώ αρχικά έδειχνε να χάνει τον έλεγχό της κατάφερε να πιάσει το σουτ και να ανοίξει το σκορ.

Το ένα γκολ δεν ήταν… ταβάνι για την Ένωση, καθώς οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν τη μια φάση μετά την άλλη, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Ο αγώνας σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο παίζονταν στο μισό γήπεδο, με το δεύτερο γκολ του Δικεφάλου να έρχεται στο 30ο λεπτό.

Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, με τον Λαμπρόπουλο να πηδάει ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά να γράφει το 2-0.

Ο Ατρόμητος σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να δημιουργήσει μόλις μια ευκαιρία, η οποία μάλιστα ήταν οφ σάιτ, με την άμυνα της Ένωσης να στέκεται στο ύψος της.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση των 45 λεπτών, ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκαρσία δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ανάκογλου.

Έπαιζε μόνη της

Αγώνας μόνο για έναν ήταν η αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες και δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει.

Οι Κιτρινόμαυροι κυκλοφορούσαν τη μπάλα  και κατάφεραν να πετύχουν το τρίτο τους τέρμα στο 58ο λεπτό. Ο Τζανετόπουλος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 1-2 με τον Μάνταλο, καταφέρνοντας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Στη συνέχεια του αγώνα οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν όλες τους τις αλλαγές, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να μειώνεται. Παρόλα αυτά η Ένωση είχε συνεχώς τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργούσε φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το 4-0.

Άξιο αναφοράς είναι το ντεμπούτο του Γιόχανσον με την κιτρινόμαυρη φανέλα, ενώ εάν ήταν λίγο πιο τυχερός θα μπορούσε να έχει βάλει το όνομά του και στον πίνακα των σκόρερ, καθώς έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε άουτ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος (80’ Μπαρμπόσα), Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Αραβίδης (65’ Ντούνης), Μπρέσεβιτς (74’ Γιόχανσον)

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Νάσος, Λαζαρίδης, Κατσουράνης, Κοντοές (80’ Κιβρακίδης), Αγκουαζί, Γκαρσία, Ουμπίδες, Τάτος (46’ Δημούτσος), Μπρίτο(62’ Γεωργίου), Ναπολεόνι

Κίτρινες: Αγκουαζί, Ναπολεόνι

Κόκκινες: Γκαρσία