25.12
15:30

Η ακτινογραφία της ΑΕΚ!

Το 2014 μας αποχαιρετά και το ΑΕΚ1924 σας παρουσιάζει το προφίλ της αγωνιστικής εικόνας της Ένωσης, στους επίσημους αγώνες που έχει δώσει μέχρι στιγμής. Διαβάστε για τα 34 γκολ, τους 13 σκόρερ, τις 2 διαφορετικές ισοπαλίες, καθώς και αρκετά ακόμα ενδιαφέρονται στοιχεία.

Μπορεί το πρωτάθλημα να άργησε να ξεκινήσει, μπορεί να είχαμε αρκετές αναβολές, ωστόσο η ΑΕΚ στους 13 αγώνες που έδωσε μέχρι στιγμής κατάφερε να αποδείξει ότι αυτή είναι η μοναδική πρωταγωνίστρια, παρά το γεγονός ότι έχασε τους πρώτους δύο βαθμούς της. Το ΑΕΚ1924 σας παρουσιάζει τους μέχρι στιγμής αγώνες της Ένωσης, τα στατιστικά της, τους σκόρερ τους και αρκετά ακόμα ενδιαφέροντα στοιχεία.

Δύο διαφορετικές ισοπαλίες

Στους 13 αγώνες που έχει δώσει η ΑΕΚ μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να πάρει 11 νίκες και δύο ισοπαλίες. Ωστόσο, το αξιοσημείωτο είναι ότι ενώ στην πρώτη ισοπαλία άπαντες ήταν ευχαριστημένοι, στη δεύτερη συνέβη το αντίθετο.

Το 0-0 του αγώνα εκτός έδρας κόντρα στον Πανθρακικό για το Κύπελλο χαρακτηρίζειται ως… θετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι δεν ήρθε η νίκη, ενώ αντίθετα το 0-0 κόντρα στο Κρανίδι, έφερε φουρτούνες. Όλοι περίμεναν ότι η Ένωση δεν θα έχει απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο τα δεδομένα ανέτρεψαν οι παίκτες της Ερμιονίδας.

«Στείρα» σε πολλά ημίχρονα

Μπορεί οι παίκτες της ΑΕΚ να σκοράρουν ακατάπαυστα στα περισσότερα ματς, ωστόσο αρκετές φορές δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα  πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, στους αγώνες κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Αχαρναϊκό βρέθηκαν  πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, καταφέρνοντας στη συνέχεια να γυρίσουν την εις βάρος κατάστασης τους. Βέβαια, από τη στιγμή που η ομάδα «ρόλαρε» και οι παίκτες πήραν ματς στα πόδια τους, το φαινόμενο αυτό εξαλείφθηκε.

Ρεκόρ τα επτά

Όπως και τη σεζόν που μας πέρασε, έτσι και φέτος το ρεκόρ της ΑΕΚ σταματάει στα επτά γκολ. Το ματς που ξέσπασε εφέτος η Ένωση ήταν αυτό κόντρα στην Επισκοπή, την οποία νίκησε με 7-0, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 4-0.

Overσε κάθε της αγώνα

34 γκολ έχει πετύχει μέχρι στιγμής η ΑΕΚ στους 13 αγώνες που έχει παίξει, σκοράροντας κατά μέσο όρο 2,6 φορές σε κάθε 90λεπτο. Από την άλλη πλευρά οι Κιτρινόμαυροι έχουν δεχθεί 4 τέρματα, κάτι που δείχνει ότι οι αντίπαλοί τα βρίσκουν… δύσκολα.

Οι σκόρερ

Δεκατρία ονόματα ποδοσφαιριστών υπάρχουν στη λίστα με τους σκόρερς της εφετινής σεζόν, αποδεικνύοντας ότι το βάρος του σκοραρίσματος δεν πέφτει μόνο σε έναν ποδοσφαιριστή.

Στην κορυφή βρίσκεται ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος έχει πετύχει επτά γκολ, με τον Πλατέλλα να είναι στη δεύτερη θέση με έξι. Πέντε φορές έχει σκοράρει ο Μπρέσεβιτς, ενώ από τρεις οι Ντακόλ και Μπαρμπόσα, με τους Κολοβέτσιο και Ντούνη να έχουν από δύο τέρματα. Από ένα έχουν σημειώσει οι Αραβίδης, Λαμπρόπουλος, Ανάκογλου, Φαγέ, Κορδέρο και Μπακάκης.