21.12
17:50

Πεντάρα, μπαλάρα και ΚΑΛΗ ΑΕΚΧΡΟΝΙΑ!

Η δουλειά του Δέλλα συνεχίζει να αποδίδει καρπούς και να εμφανίζει νέους ικανούς πρωταγωνιστές. Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η Ένωση έφτασε άνετα στο 5-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών και πηγαίνει ήρεμη στις γιορτές προσδοκώντας σε ένα λαμπρό μέλλον! Εξαιρετικοί οι Μπρέσεβιτς, Μάνταλος, Ντούνης, Πλατέλλας.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ στον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών, καθώς πριν ολοκληρωθεί το 3ο λεπτό είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε ωραία την μπάλα στον Μπρέσεβιτς, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος πίεσε την άμυνα των Ψαχνών, έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Πλατέλλα, με τον δεύτερο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0, μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρά το 2-0, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και προσπάθησαν να βγουν στις αντεπιθέσεις, με τον Ανέστη να δηλώνει παρών και να τους σταματάει. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με την ΑΕΚ να βρίσκει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου για 3η φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μπρέσεβιτς πέρασε με ωραίο τρόπο τη μπάλα στον Ντούνη, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλό του και διαμόρφωσε το 3-0.

Συνέχισε να σκοράρει

Μπορεί ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου να μην ήταν ο ίδιος με αυτόν του πρώτου, ωστόσο η ΑΕΚ συνέχισε να σκοράρει.

Ο Ηρακλής Ψαχνών, ο οποίος δεν σταμάτησε να πιέζει ώστε να πετύχει κάποιο γκολ, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπακομήτρο να εκμεταλλεύεται το κόρνερ της ομάδας του και να μειώνει σε 3-1.

Ο Τραϊανός Δέλλας βλέποντας το ρυθμό της ομάδας του να πέφτει πραγματοποίησε αλλαγές, με τους Κιτρινόμαυρους να βρίσκουν ξανά δίχτυα.

Στο 77ο λεπτό του αγώνα ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπρέσεβιτς να μην δυσκολεύεται με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Σειρά στο σκοράρισμα πήρε στο 84 του αγώνα ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά και σημείωσε το 5-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μάνταλος με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Μελισσά, δείχνοντας ότι κυνηγούσε το γκολ, παρά το γεγονός ότι τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της Ένωσης προήλθαν από τα πόδια του.

Παρά τις πολλές αλλαγές στη βασική 11άδα της Ένωσης, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, προσφέροντας γκολ και θέαμα στους φιλάθλους της ΑΕΚ. Σε τρομερή ημέρα οι επιθετικοί της, οι οποίοι σε συνδυασμό με τον Μάνταλο, έκρυψαν σε πολλές περιπτώσεις τη μπάλα, δημιουργώντας ωραία γκολ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γεωργέας, Σαρρής (61’ Ρόβας), Λαμπρόπουλος, Γροντής, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Ντούνης (72’ Αραβίδης), Μπρέσεβιτς (80’ Τσεβάς)

Ηρακλής Ψαχνών: Μελίσσας, παληγιώργος, Τσιμόντζι (80’ Χατζηστάμου), Παλαιολόγος, Παπαδόπουλος, Μπακομήτρος, Γκεμίσης (46’ Νάκας), Ράντι, Κοτίτσας, Σικαλιάς, Γουόρντεν

Κίτρινες: Πλατέλλας, Ντούνης, Γουόρντεν