21.12
17:45

Πάλεψαν, αλλά λύγισαν στο τέλος

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες μετά την ενθαρρυντική εμφάνιση κόντρα στην Λαμία και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την ΜΕΝΤ με 3-0 σετ, ενώ οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα πάλεψαν μέχρι τέλους το ματς.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε στην περισσότερη διάρκεια να βρίσκεται μπροστά της ΜΕΝΤ με 3 πόντους διαφορά. Κάπου στην μέση όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα και στο τέλος να φτάσουν και στην κατάκτηση του με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα της Ένωσης ήταν πανομοιότυπη με το πρώτο, με τους παίκτες του Κλαρούδα να παίρνουν από νωρίς προβάδισμα και να φτάνουν στο +5 για το 20-15. Κάπου εκεί οι Κιτρινόμαυροι έχασαν τη συγκέντρωση τους, η ΜΕΝΤ ισοφάρισε και έκανε το 2-0 σετ με 28-26.

Η Ένωση φανερά επηρεασμένη από την έκβαση των δύο σετ προσπαθούσε καθ’όλη τη διάρκεια να φέρει στα ίσα το ματς και το κατάφερε λίγα λεπτά πριν την λήξη, αλλά μετά τις συνεχόμενες ισοπαλίες η ΜΕΝΤ ήταν εκείνη που χαμογέλασε για το 30-28.

Τα σετ: 25-22, 28-26, 30-28