18.12
17:35

Ο έλεγχος των παικτών της ΑΕΚ

Το ΑΕΚ1924.gr ακτινογραφεί την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ στον νικηφόρο (4-0) αγώνα απέναντι στον Φωστήρα.

Μετά την ισοπαλία με την Ερμιονίδα, ήρθε το… πάρτι με τον Φωστήρα στο ΟΑΚΑ για να ξεσηκώσει τον κόσμο αλλά και την ίδια την ομάδα.

Μετά από πολλά χρόνια η ΑΕΚ φαίνεται πως έχει βρει τον φύλακα άγγελο της για κάτω από τα γκολπόστ. Ο Ανέστης με την εμπειρία που έχει από την Σούπερ Λίγκ αλλά και την δυναμικότητα του από παιχνίδι σε παιχνίδι κρατάει ανέπαφη την εστία του, ενώ  χθες  κατάφερε να κρατήσει το μηδέν για την Ένωση τέσσερις φορές.

Η άμυνα σταθερή, όπως και στα περισσότερα παιχνίδια με κάποιες όμως μικροαλλαγές. Ο Σαρρής στη θέση του Λαμπρόπουλου και ο Ρόβας αντί του Μπακάκη. Ο Σαρρής έδειξε πως παιχνίδι με παιχνίδι βελτιώνεται και σίγουρα αξίζει ευκαιρίες από τον Δέλλα, όπως και ο Βασίλης Ρόβας που κατάφερε μετά από αρκετό καιρό να πάρει φανέλα βασικού κι ας αγωνίστηκε ως δεξί μπακ. Όσο για τον Κολοβέτσιο, ο 23χρονος μετράει 726 λεπτά στο πρωτάθλημα και σίγουρα αποτελεί «κολώνα» για την ομάδα.

Μπορεί το γκολ του Φαγιέ να μη μέτρησε , όμως ο νεαρός μέσος πραγματοποίησε μία αρκετά καλή εμφάνιση με τον ίδιο να δείχνει ορεξάτο και διάθεση για περισσότερη δουλειά. Ο Τζανετόπουλος αγωνίστηκε για τριάντα περίπου λεπτά και δικαίωσε με το παραπάνω τον προπονητή του. Δύο ασσίστ και δυνατός στα πατήματα του βοήθησε την ΑΕΚ να ανεβάσει κι’ άλλο τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Βέβαια, η Ένωση θα πρέπει να βρει λύση για το ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης του Κορδέρο είτε αυτός είναι… μεταγραφή είτε κάποιος άλλος ποδοσφαιριστής από το ρόστερ του Δικεφάλου.

Από τη μέση και μπροστά

Ο Πέτρος Μάνταλος για μία ακόμα φορά έδειξε την κλάση του με εξαιρετικές ενέργειες, ασσίστ και γκολ βοήθησε την ΑΕΚ να πάρει για μια ακόμα φορά τους τρεις αυτούς πολυτίμους βαθμούς. Θέση βασικού πήρε και ο Ντάρκο Ζόριτς με τον Μαυροβούνιο να παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες στο παιχνίδι ενώ λίγο έλειψε και να σκοράρει. Ο Βαγγέλης Πλατέλλας δείχνει ότι βρίσκεται σε τρομερή φόρμα το τελευταίο διάστημα δίνοντας έτσι απαντήσεις σε πολλούς που του άσκησαν κριτική για το κακό ξεκίνημα του. Ο Ανάκογλου απ’ την άλλη φαίνεται πως έχει χάσει τα πατήματα του και σίγουρα δεν είναι ο περσινός Ανάκογλου που όλοι γνωρίζαμε.

Σε αρκετά παιχνίδια είδαμε τον Χρήστο Αραβίδη να αγωνίζεται στα άκρα της επίθεσης και να γίνεται πιο αποτελεσματικός απ’ ότι αγωνίζεται στη κορυφή της. Ο έμπειρος επιθετικός ναι μεν πάλευε σε όλες τις φάσεις του αγώνα, αλλά το μόνο που του έλειπε ήταν η αποτελεσματικότητα και το γκολ. Στο 75’ έφτασε η στιγμή να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Μάρκος Ντούνης αντί του Ζόριτς. Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε βοήθησε την Ένωση όχι μόνο επιθετικά με το τέρμα που σημείωσε αλλά και αμυντικά. Βέβαια, τα 151 λεπτά που μετράει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα δεν τον βοηθούν να δείξει και τον καλύτερο του εαυτό.