17.12
17:52

Σόου Πλατέλλα και 4-0 χωρίς γκολ από φορ!

Ο σταθερά ανεβασμένος Πλατέλλας πέτυχε δύο θαυμάσια γκολ και η ΑΕΚ αντέδρασε ιδανικά στη γκέλα του Κρανιδίου αν και είχε σημαντικές απουσίες, συν τη νέα απώλεια του Κορδέρο. 4-0 τον Φωστήρα με εξαιρετικό τον Μάνταλο και δίχως σε ακόμα ένα ματς να βρει γκολ από φορ περιοχής. Ανίκητος ο Ανέστης, έβγαλε τρία τετ—τετ.

Μετά την ισοπαλία κόντρα στην Ερμιονίδα, οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν δυνατά στον αγώνα με τον Φωστήρα, θέλοντας να πάρουν από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν ήταν πολύ γρήγορος, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσουν φάσεις στην περιοχή του Γκέκα.

Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Φαγέ έκανε το πλασέ, με τον Τεγούση να διώχνει την μπάλα, η οποία βέβαια είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή. Αυτό δεν έγινε αντιληπτό ούτε από τον διαιτητή, ούτε από τον επόπτη και έτσι το σκορ παρέμεινε 0-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φωστήρας απείλησε πρώτη φορά, με τον Ανέστη να κόβει τη μπάλα μπροστά από τον Ράμα, ο οποίος έμπαινε απειλητικά στην μικρή περιοχή.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, με τον Πλατέλλα στο 30ο λεπτό να αποφεύγει δύο αντιπάλους του από αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή, πιάνοντας ένα σουτ με το δεξί, καταφέρνοντας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με τον Φωστήρα να εκμεταλλεύεται κάποια λάθη στη μεσαία γραμμή και να πιέζει για την ισοφάριση, κάτι που δεν κατάφερε τελικά, με τον Ανέστη να δηλώνει παρών.

Μείωσαν τα λάθη και σκόραραν

Πιο σοβαροί σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στην επανάληψη. Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν, δείχνοντας ότι θέλουν ένα δεύτερο γκολ, κάτι ήρθε τελικά από πέναλτι.

Ο Ζόριτς στο 72ο λεπτό μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και στη συνέχεια ο Μάνταλος από την άσπρη βούλα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ ο Φωστήρας αγωνιζόταν με 10 παίκτες.

Στο 79ο λεπτό Μάνταλος και Πλατέλλας έκρυψαν τη μπάλα, συνδυάστηκαν άψογα μεταξύ τους, με τον δεύτερο να στέλνει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ωραίος συνδυασμός των Ρόβα, Πλατέλλα και Ντούνη, έφεραν το τέταρτο γκολ της Ένωσης, με τον Ντούνη να διαμορφώνει το 4-0 και να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στις καθυστερήσεις ο Τσέμπεσης προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής για τον Φωστήρα, με τον Ανέστη να κόβει ακόμα μια φάση.

Τραυματίας ο Κορδέρο

Για ακόμα ένα ματς η ΑΕΚ έχασε έναν από τους βασικούς τους ποδοσφαιριστές λόγω τραυματισμού. Περίπου στο 10ο λεπτό ο Κορδέρο δέχθηκε ένα δυνατό μαρκάρισμα και ξεκίνησε να κουτσαίνει. Όσο και αν έσφιξε τα δόντια δεν κατάφερε να συνεχίσει στον αγώνα, παρά το γεγονός ότι δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 18ο λεπτό έγινε αλλαγή, με την πρώτη διάγνωση να αναφέρει κάκωση στο γόνατο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Πεταυράκης, Φαγέ (65’ Τζανετόπουλος), Κορδέρο (18 λ.τρ Ανάκογλου), Μάνταλος, Πλατέλλας, Ζόριτς (74’ Ντούνης), Αραβίδης

Φωστήρας: Γκέκας, Κρητικός, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Μπίρης, Κακαράς, Μεντί (80’ Μπελέρης), Τεγούσης, Ράμα (65’ Τσεμπέσι), Σακελλαρίου (69’ Ματσούκας)

Κίτρινες: Ζόριτς, Σακελλαρίου, Φαγέ, Μετίν, Αραβίδης, Τεγούσης,

Κόκκινες: Μουστόγιαννης (2 κιτρινες)