16.12
17:50

Επέστρεψε στις νίκες με σόου Τηλιγάδα

Την εκτός έδρας νίκη με 6-3 πήρε η ΑΕΚ επί του Ερμή Ζωγράφου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Futsal Super League και πλέον βλέπει τα επόμενα δύο εντός έδρας ματς με Δούκα και Σαλαμίνα ως μια πρώτη τάξεως ευκαιρία να μαζέψει ακόμη 6 βαθμούς και να μπει γερά στο «κυνήγι» της τετράδας.

Άλλη ΑΕΚ παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ από αυτή που μας είχε συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια. Τελείως μεταμορφωμένη. Σε αυτό βοήθησε και η επιστροφή των Κουβαρά και Μορφέση, οι οποίοι το τελευταίο χρονικό διάστημα ταλαιπωρήθηκαν από τραυματισμούς.

Αν και στο ξεκίνημα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Κώστας Παππάς έκανε ένα παιδικό λάθος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφού η τρίπλα δεν του βγήκε, στη συνέχεια, Τηλιγάδας και Κουτσιλάς με ένα γκολ στο 2ο λεπτό και ένα ακόμα στο 5ο λεπτό, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Από κει και πέρα, η υπόθεση ήταν απλή. Στο 9’ σημειώθηκε το καλύτερο γκολ του αγώνα. Στο 9’ η σέντρα του Κουβαρά βρήκε αποδέκτη τον Καραθανασόπουλο, ο οποίος με μονοκόματο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσε σε 3-2 στο 10’ με γκολ του Μάχα. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο.

Ονειρικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Δημήτρη Κουνταρδά, η οποία χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε κρατώντας σφιχτή άμυνα, να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 23’ το σόου του Τηλιγάδα συνεχίστηκε με τον άσο της ΑΕΚ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-2, ενώ ο ίδιος παίκτης με εξάμετρο πέναλτι έκανε στο 31’ το 5-2. Ο Ερμής τα έπαιξε όλα για όλα με… παγκότερμα και κατάφερε να μειώσει σε 5-3 με τον Αθανασίου (35’). Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Τηλιγάδας ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με νέο εξάμετρο πέναλτι για το τελικό 6-3.

Μετά από 12 αγωνιστικές, η ΑΕΚ έφτασε τους 19 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ερμής Ζωγράφου βρίσκεται στην 8η θέση με 6 βαθμούς.

Ερμής Ζωγράφου (Κουτούμπασης Λ.): Σάββας, Βάσιος, Μάχας, Οικονομίδης, Αποστόλου, Γεωργούλιας, Ιωαννίδης, Αθανασίου, Τσιακλής, Φαβουρίφης, Φώτογλου, Σάββαρης.

ΑΕΚ (Κουνταρδάς Δ.): Παππάς, Τηλιγάδας, Κοντογεώργος, Καραθανασόπουλος, Κερέτσης, Τόκας, Μορφέσης, Κουβαράς, Καραμπαλίκογλου, Πετράκης, Βλυσσίδης, Μωραλόγλου.