14.12
15:01

Στο ποδόσφαιρο υπάρχει και η κακή μέρα

Σε κακή ημέρα όλοι, παίκτες και προπονητής, χωρίς καθαρό μυαλό και σωστή σκέψη, έφεραν 0-0 στην Ερμιονιδα που δικαίως πήρε αποτέλεσμα πάρα το σκόπιμα βρώμικο ποδόσφαιρο 2-3 παικτών της. Κάκωση ο Μπαρμπόσα που αποχώρισε τραυματίας στο 20′.

Η υπόθεση άνοδος έχει ξεκαθαρίσει, αλλά η υπόθεση πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ για τη σεζόν 2014-2015 μόλις ξεκίνησε! Στο 2.75 ο Μάνταλος, στο 5.00 Αραβίδης και Μπρέσεβιτς μόνο στο Stoiximan.gr

Γεμάτοι όρεξη μπήκαν η ΑΕΚ στον αγώνα, θέλοντας να σημειώσουν ένα γρήγορο γκολ και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να κλειστούν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Μετά το ξέσπασμα των πρώτων λεπτών, ο ρυθμός των Κιτρινόμαυρων έπεσε και οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να επιτεθούν.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος, τα δυνατά μαρκαρίσματα και ο τραυματισμός του Μπαρμπόσα στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, δημιούργησαν εκνευρισμό στους παίκτες του Δέλλα, οι οποίοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη και αποδιοργανώθηκαν.

Η Ερμιονίδα προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, με τον Ανέστη να δηλώνει παρών στο σουτ του Παβίσεβιτς και την Ένωση να προσπαθεί να ανεβάσει ξανά το ρυθμό της στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημίχρονο.

Όμως, όσο και αν πίεσαν οι παίκτες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια κλασική ευκαιρία και να σκοράρουν με τους γηπεδούχους να είναι σωστά οργανωμένοι στην άμυνα.

Συνέχεια στα λάθη

Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν τα πολλά λάθη, ανεβάζοντας τον ρυθμό τους λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες της Ερμιονίδας βλέποντας την Ένωση να μην σκοράρει πίεσαν ώστε να είναι αυτοί που θα ανοίξουν το σκορ, κάτι που δεν κατάφεραν.

Ο εκνευρισμός και το δυνατό παιχνίδι, επηρέασε τους Κιτρινόμαυρους, που δεν κατάφεραν να ελέγξουν τη μεσαία γραμμή, με τον Δέλλα να ενισχύει την επιθετική του γραμμή, θέλοντας η ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν συνεχώς στην επίθεση,  ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη  νίκη.

Αποχώρησε με κάκωση ο Μπαρμπόσα

Μελανό σημείο του αγώνα αποτελεί ο τραυματισμός του Μπαρμπόσα μόλις στο 20ο λεπτό. Ο Μουσταφίδης παίζοντας σκληρά και χωρίς να τιμωρηθεί τραυμάτισε τον Πορτογάλο, με τις πρώτες ενδείξεις να κάνουν λόγω για κάκωση έσω πλάγιου. Ο Μπαρμπόσα θα περάσει από εξετάσεις την Δευτέρα, ώστε να βγει η πλήρης διάγνωση.

Οι συνθέσεις

Ερμιονίδα: Πονηρός, Μουσταφίδης, Ομο, Ιασωνίδης, Σαμαράς, Κολοκας, Σβόγιτς (51’ λ.τρ Ταπέ), Βλαχόπουλος (87’ Τούτοριτς), Κιοσσές, Παβίσεβιτς, Σαντιάγκο (76’ Στάικος).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γεωργέας (87’ Φαγέ), Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Κορδέρο, Ανάκογλου (62’ Ζόριτς), Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (21’ λ.τρ Αραβίδης), Μπρέσεβιτς

Κίτρινες: Όμο, Λαμπρόπουλος, Κολόκας, Κορδέρο