13.12
12:50

Εύκολη και… δουλεμένη νίκη

Οι Νέοι της ΑΕΚ πήραν μια εύκολη νίκη με 5-0 κόντρα στην Επισκοπή, με δουλεμένα και ωραία γκολ, δείχνοντας τη σωστή δουλειά που γίνεται στις Ακαδημίες της ομάδας.

Μετά την ισοπαλία με τον Άλιμο και το ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας οι Κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στις νίκες, σκοράροντας μάλιστα αρκετές φορές.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και μετά το πρώτο 20λεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της.

Αυτό φάνηκε και από τα τρία γκολ που σημειώθηκαν μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 26ο λεπτό ο Τσέλιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βλαχομήτρος έπιασε την κεφαλιά και σημείωσε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ο Λίτσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βλαχομήτρος έπιασε ξανά την κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 30ο λεπτό ο Βλαχομήτρος με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Κυριαζή, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

Το δείκτη του σκορ στο 4-0 ανέβασε ο Κοντοές, ο οποίος πήρε το ριμπάουν από το δοκάρι του Γιανούτσου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Αντωνίου με προσωπική ενέργεια κατάφερε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώσει το τελικό 5-0.

Μετά από αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό με το ρεπό του Αλίμου, ΑΕΚ και Άλιμος συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν καλύτερη άμυνα και επίθεση.

Καταλήγοντας, το σημαντικότερο στοιχείο της σημερινής αναμέτρησης είναι τα τρία γκολ που σημείωσαν οι Κιτρινόμαυροι, τα οποία ήταν φανερό ότι ήταν δουλεμένε στην προπόνηση, κάτι που αποδεικνύει τόσο τη σωστή δουλειά που γίνεται, όσο και το γεγονός ότι οι μικροί ακούνε κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή τους.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ το επόμενο Σάββατο κόντρα στον Φωστήρα στα Σπάτα, για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του πρώτου ομίλου της FootballLeague Νέων.

ΑΕΚ: Τσέλιος, Βιδάλης (83’ Καρβουνίδης), Κοντοές (81’ Κοφσανίδης), Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Λίτσι, Γαλαναόπουλος (λ.τρ 8’ Γιανούτσος), Τζάθας (70’ Μίχας), Τσέλιος (78’ Γεωργαμλής), Βλαχομήτρος (58’ Αντωνίου), Κυριαζής

Επισκοπή: Χνάρης, Λογιάκης, Παπαδάκης, Μαγαράκης, Μαρής, Νέμπια, Κραβαρίτης, Μανωλάκης, Βλαβιανός, Λαδιάνος
Έπαιξαν και οι: Γιακουμάκης, Κριτσιοτάκης, Ζότο, Λέκα, Γαβαλάς, Γιαγκουβάρδος