30.11
14:28

Τεράστιο διπλό παρά την κόπωση…

Φανερή η κόπωση από τα απανωτά ταξίδια στις αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη, φανερή και η επιτακτική ανάγκη για ενίσχυση σε καίριες θέσεις. Μεγάλο διπλό στο Ρέθυμνο απέναντι στον ΟΠΕΡ με 3-1 στα σετ

Από Βοσνία σε Ρέθυμνο και πίσω στην Αθήνα τουλάχιστον με το μεγάλο διπλό απέναντι στον ΟΠΕΡ. Ανακάτεψε την τράπουλα ο Ρουμελιώτης βάζοντας την κορασίδα Πατέλη στη θέση της πάσας για μεγάλο χρονικό διάστημα (πολύ καλή η μικρή) αλλά και την Λαγουδάκη ως διαγώνια στη θέση της Κατσαντώνη.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Ένωση στην Κρήτη καθώς στο πρώτο σετ δεν έδωσε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να «αναπνεύσει» και έχοντας την υπεροχή κατάφερε δίχως πίεση να πάρει το πρώτο σετ χτίζοντας έτσι γερές βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο σετ όλα έσβησαν για τα κορίτσια της Ένωσης. Οι αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη ξεκίνησαν νωθρά με αποτέλεσμα ο τεχνικός της Ένωσης να ανακατεύει την τράπουλα βάζοντας την Πατέλη στη θέση της Κουνάδη και την Λαγουδάκη ως διαγώνια στη θέση της Κατσαντώνη. Ο ρυθμός στο παιχνίδι ωστόσο δεν άλλαξε καθώς ο ΟΠΕΡ κατάφερνε να εκμεταλευτεί στο έπακρον τα λάθη της ΑΕΚ και να ισοφαρίσει την αναμέτρηση.

Βελτιωμένη στο τρίτο σετ η Ένωση και έχοντας σε όλη του τη διάρκεια την Κωνσταντίνα Πατέλη στην πάσα κατάφερε να κάνει έυκολα το 1-2. Οι φωνές του τεχνικού της Ένωσης έπιασαν τόπο και οι… κοριτσάρες αφόπλισαν τον ΟΠΕΡ και με σερί 6 πόντων στα μέσα του σετ έφτασαν το 12-22. Η διαφορά στο σκορ δεν μειώθηκε αισθητά και οι κιτρινόμαυρες μπήκαν με ψυχολογία στο τέταρτο σετ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την μετέφερε live το AEK1924.gr

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, η Ένωση με τεράστια ψυχικά αποθέματα κοίταξε στα μάτια τις αθλήτριες του Ρεθύμνου, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του, ανέβασε ρυθμό και ξέφυγε στο τέλος για να πάρει ένα σπουδαίο διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Όπως και να έχει και όπως και να ήρθε αυτή η νίκη, είναι τεράστια αν αναλογιστεί κανείς και την κόπωση από τα απανωτά ταξίδια σε Βοσνία και Ρέθυμνο. Το σίγουρο βέβαια είναι ότι η ΑΕΚ ζητάει ενίσχυση σε καίριες θέσεις, όπως αυτή της πασαδόρου αλλά και στο κέντρο, κάτι που θα φανεί από το πώς θα κυλήσουν και τα επόμενα ματς μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-13, 22,25

ΑΕΚ: Κουνάδη, Λαγουδάκη, Αργυροπούλου, Ιβάνοβα, Γιακουμή, Νικούλη, Κατσαντώνη, Κακουράτου, Πατέλη, Φάκη