30.11
12:45

Βασίλισσα, το απόλυτο αφεντικό!

Με μια εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό του ΟΑΚΑ,η ΑΕΚ επικράτησε με 96-73 του Κολοσσού, έχοντας σε απίστευτη ημέρα τους Ίνγκλις, Σάκοτα και Ζήση Σαρικόπουλο. Ντεμπούτο για Μπούτρης που πήρε χρόνο συμμετοχής

«Η νίκη στην Κηφισιά θα έχει σημασία μόνο αν η ομάδα κερδίσει τον Κολοσσό» ήταν η ατάκα όλων μετά το ματς στο Ζηρίνειο. Το είπαν και το έκαναν. Η ΑΕΚ πήρε τεράστια νίκη κόντρα στον Κολοσσό και θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στη Θεσσαλονίκη, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Η αναμέτρηση

Η ΑΕΚ μπήκε χαλαρά στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να δεχθεί γρήγορα 5 πόντους και να κυνηγάει το σκορ. Ίνγκλις και Σαρικόπουλος κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος της διαφορά και να βάλουν την ομάδα μπροστά στο ματς κάνοντας το 8-6.

Ο Λιθουανός συνέχισε να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι και μαζί με το Σάκοτα έκαναν το 14-9.Η Ένωση συνέχισε να οδηγεί την αναμέτρηση μέχρι την ολοκληρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-21), ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη της άμυνας της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα και πλησίασαν στο σκορ.

Η Βασίλισσα βρέθηκε μπροστά με 34-27 με τον Ίνγκλις να πυροβολεί, ο Πολυτάρχου πέτυχε 2/2 βολές, όμως ο Κολοσσός στο τελευταίο λεπτό μετά από 2 άστοχες βολές του Ουίλιαμσον ισοφάρισε κάνοντας το 41-41 του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ επέστρεψε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Με ηγέτη τον Ίνγκλις και εμφανώς ανεβασμένο τον Σάκοτα πήρε ξανά μια διαφορά ασφαλείας και σιγά σιγά άνοιξε την ψαλίδα.

Ο Σαρικόπουλος με καλάθι και φάουλ έκανε το 46-41, η ΑΕΚ περίπου στα μισά ανέβασε κι άλλο τη διαφορά  και στο 28’ πέρασε για πρώτη φορά στους +12 κάνοντας το 69-57 με τον Σάκοτα.

Η Ένωση στην 4η περίοδο ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Με τους Ίνγκλις, Σάκοτα και Σαρικόπουλο να πρωταγωνιστούν, η ομάδα έφτασε ακόμα και τους +21 πόντους και πήρε την τεράστια νίκη κόντρα στον Κολοσσό.

Δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57, 96-73.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11, Σάκοτα 24 (7 ριμπ.), Κασελάκης 3 (7 ριμπ.), Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Γουίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17 (8 ριμπ.), Μπούτρης, Μιλόσεβιτς 4 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 28 (7 ασίστ), Νίκολιτς.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Τζαμάρ 8, Τζέιμς 23, Σμιθ 9 (9 ριμπ.), Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Χάγκινς 3, Μπούλιαν 14.