29.11
17:59

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

Οι Μάγκες έκαμψαν το εμπόδιο του αξιόμαχου ΙΕΚ Ξυνή Δικέα με 26-17 και παρά τα προβλήματα του τμήματος διεύρυναν το αήττητο σερί τους και πέτυχαν την 7η νίκη στο πρωτάθλημα. Απίστευτος ο Τσιλιμπάρης, αξία ο Μπακαούκας, άφησαν ελπίδες οι «μικροί» της Ένωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και στα πρώτα λεφτά κρατούσε μια απόσταση δύο τερμάτων από την ΑΕΚ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη αντέδρασαν και παρά τα πολλά άστοχα σουτ που είχαν, έφεραν το ματς στα ίσα με γκολ των Μπακαούκα και Νικολαΐδη.

Το τέλος του πρώτου 30λεπτου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 12-11, με τους Μάγκες σε κάποια σημεία να χάνουν τη συγκέντρωση τους και να δέχονται κάποια «εύκολα» γκολ.

Η Ένωση με την έναρξη του δευτέρου μέρους κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα και με διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 17-12 στο 40’.

Με την πολύ καλή της άμυνα και τις εκπληκτικές αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη η ΑΕΚ κράτησε ανέπαφη την εστία της για πάνω από το 10 λεπτά, με το σκορ να φτάνει στο 21-13 δέκα λεπτά πριν το τέλος.
Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να συνεχίζουν το ρεσιτάλ στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να μην έχουν αντίδραση.

Στα τελευταία λεπτά ο Αρβανίτης έδωσε χρόνο σε παίκτες που δεν έχουν τόσο πολύ μέχρι στιγμής, όπως ο Ακριδόπουλος, Ξηρός, Χατζηκωνσταντίνου, Νίκος Τσιλιμπάρης και Χόντο.

Η εικόνα της ομάδας παρέμεινε ίδια και με τους «αναπληρωματικούς» να δείχνουν ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση και την ΑΕΚ να επικρατεί με 26-17.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-5, 7-7, 9-10, 11-12 (ημχ.) 12-14, 12-17, 12-19, 13-21, 14-23, 17-26

ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Ζαχάρης 3, Λεμπέσης, Φλώρος, Γκουλές 3, Κεδέρης 1, Γιαννόπουλος 2, Αθανασιάδης, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης 3, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Πάβλοβιτς 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπαγιάς, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 1, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης 1, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 2, Τσιλιμπάρης, Ακριδόπουλος, Χόντο 1, Χατζηκωνσταντίνου 1, Τσιλιμπάρης Ν., Ξηρός. Διαιτητές: Τσάκωνας-Ανταλής, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 2/2-1/1, Κόκκινη: 41:56 Χελιώτης (τρία δίλεπτα).