27.11
06:29

Προσγείωση στην πραγματικότητα…

Όσο άδικα και απρόσμενα κι αν χάνεται μια πρόκριση οφείλουμε να κοιτάμε τα λάθη μας, και να συνεχίζουμε χωρίς πολλά λόγια και φαμφάρες τον στόχο που από αρχής επιλέξαμε. Ήττα αυτοκτονία για τα κορίτσια της ΑΕΚ στην Βοσνία με 3-0 στα σετ στη κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, χαμένο και το χρυσό σετ της πρόκρισης, την οποία πήρε η Μπιμάλ

Τι κι αν το πρώτο αποτέλεσμα στα Φιλαδέλφεια έδινε πολλές ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα; Η χθεσινή βραδιά στη Βοσνία ήταν καταστροφική καθώς οι αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη πάλεψαν μόνο τα δύο πρώτα σετ της κανονικής διάρκειας ενώ στο χρυσό σετ δεν υπήρχε καθαρό μυαλό παρά μόνο κούραση.

Η ΑΕΚ στο πρώτο σετ ήταν καλή ωστόσο, σε κομβικά σημεία που έπρεπε να τελειώσει τις μπάλες με καθαρό μυαλό δεν το έκανε, με αποτέλεσμα η Μπιμάλ να προηγηθεί στο σκορ για να έρθει η κατηφόρα.

Στο δεύτερο σετ οι Βόσνιες ήταν καλύτερες ωστόσο οι αθλήτριες της Ένωσης προσπάθησαν να γυρίσουν το σετ, βλέποντας όμως τις αντίπαλες να βγάζουν απίστευτες άμυνες, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς.

Κάπου εκεί χάθηκε και η υπόθεση πρόκριση στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού καθώς στο τρίτο σετ, οι κιτρινόμαυρες άφησαν το γκάζι και έχασαν εύκολα το σετ.

Η αλήθεια είναι πως σε ένα χρυσό σετ όλα μπορούν να γίνουν, ωστόσο για την ΑΕΚ δεν πήγαν τα πράγματα καλά. Η Μπιμάλ μπήκε ψυχωμένα, ανέκτησε γρήγορα τη διαφορά και τελείωσε το θέμα της πρόκρισης.

Τίποτα δεν χάθηκε όμως καθώς βρισκόμαστε σε μια σεζόν που οι στόχοι της ομάδας έχουν αλλάξει, και αυτούς και μόνο πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά για να βγει η χρονιά και στο τέλος να κάνουμε τον απολογισμό.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 25-12 (Golden Set: 15-5)

ΖΟΚ Μπιμάλ: PARADŽIK, MITROVIC, VASIC, HUSIC, OKUKA, DRAGUTINOVIC, BOZIC, CORALIC, SINANOVIC, VIDOVIC, SIMIC, KOSTIC

ΑΕΚ: Νικούλη, Κουνάδη, Φάκη, Ιβάνοβα, Κακουράτου, Γιακουμή, Ρίζου, Κατσαντώνη, Πατέλη, Λαγουδάκη, Αργυροπούλου, Τοντάι