22.11
18:30

Έκαναν το καθήκον τους!

Οι «Κοριτσάρες» της ΑΕΚ έκαναν αυτό που έπρεπε στο κλειστό της ΦΕΑ απέναντι στο Μαρκόπουλο, καθώς πήραν τη νίκη με 3-0 σετ που τις διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από 6 νίκες και 1 ήττα. Εκπληκτικές οι Γιακουμή και Κατσαντώνη, σταθερή αξία η Κακουράτου.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και από τα πρώτα λεπτά έδειξε ποιο είναι το «αφεντικό» και έχοντας ως όπλο της το μπλοκ και την υποδοχή κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-14 απέναντι στο Μαρκόπουλο.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση μπήκε πιο νωχελικά και το Μαρκόπουλο βρήκε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ και να φτάσει σε κάποια στιγμή ακόμα και στο +3.

Κάπου εκεί οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη έβαλαν το πόδι στο «γκάζι» και ενώ έχαναν με 11-9 γύρισαν το σκορ και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με οκτώ πόντους.

Πολύ καλές στο δεύτερο σετ η Γιακουμή και η Κατσαντώνη, που στα κρίσιμα σημεία έδωσαν τις λύσεις για την ΑΕΚ και βοήθησαν την ομάδα να κάνει το 2-0.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα και ενώ είχε μια διαφορά 5 πόντων έδωσε ελπίδες στο Μαρκόπουλο, που ισοφάρισε αναγκάζοντας τον Μανώλη Ρουμελιώτη να πάρει τάιμ άουτ.

Στο κρίσιμο σημείο η Ένωση πήρε διαφορά 3 πόντων για το 23-20 και από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την ΑΕΚ που έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20 και τη νίκη με 3-0 σετ.