16.11
19:56

Ναυάγιο για την ΑΕΚ της Καρδιάς

Κατώτερη των απαιτήσεων και των προσδοκιών παρουσιάστηκε η ομάδα του Ελγκέτα χάνοντας εντός έδρας (1-3 σετ) από τον Παναθηναϊκό. Προσπάθησαν να αλλάξει την κατάσταση ο Παγιάν, όμως υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε να παίζει μόνος του.

Για ακόμα μια αγωνιστική η ΑΕΚ έμεινε μακριά από τη νίκη, καθώς μετά από τις ήττες κόντρα σε Κηφισιά και Ολυμπιακό, ήρθε και αυτή από τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Ελγκέτα έχασαν μέσα από τα χέρια τους το δεύτερο σετ, πήραν το τρίτο, ωστόσο κατέρρευσαν στο τέταρτο και έτσι ηττήθηκαν με 3-1.

Το ματς

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, με την ΑΕΚ να αντιδρά, να φτάνει στο -2, αλλά να μην καταφέρνει να κατακτήσει το σετ. Ο Ελγκέτα δεν σταμάτησε ούτε στιγμή να δίνει οδηγίες στους παίκτες του, ωστόσο το κακό ξεκίνημα των Κιτρινόμαυρων δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι από το πρώτο σετ, το οποίο τελείωσε 21-25.

Και στο δεύτερο σετ η Ένωση έμεινε πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός όμως ανέβασε ρυθμό στο τέλος του σετ και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει το 2-0, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Κιτρινόμαυρων τη στιγμή που το σκορ ήταν 23-23, «κλέβοντας» το σετ στο τέλος με 25-23.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ στα δύο πρώτα σετ το έκανε στο τρίτο. Μπορεί οι Κιτρινόμαυροι να ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφεραν να αντιδράσουν, να πάρουν προβάδισμα, να το κρατήσουν και να κατακτήσουν τελικά το σετ με 25-22, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα η ΑΕΚ κατέρρευσε και το έχασε με 17-25. Οι Κιτρινόμαυροι έμειναν για λίγο κοντά στο σκορ, ωστόσο όταν η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους τρεις πόντους, η ψυχολογία τους έπεσε και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-22, 17-25