16.11
14:55

Με ψυχή και άμυνα η Βασίλισσα ανέπνευσε!

Δυσκολεύτηκε, έδωσε στον Απόλλωνα πολλές ευκαιρίες να αποκτήσει διαφορές και να κλέψει στο τέλος το ματς, όμως εν τέλει η ΑΕΚ επικράτησε με 67-64 στην επιστροφή του Ντράγκαν Σάκοτα στον κιτρινόμαυρο πάγκο. Κακοί σε όλο το ματς, αλλά καθοριστικοί στο τέλος οι Ντελινινκάιτις και Κασελάκης

Αρκετά καλό το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Σάκοτα  να κάνει το 4-2 και τον Ίνγκλις με 2 συνερχόμενα τρίποντα να ανεβάζει τη διαφορά στους +5. Η Ένωση συνέχισε να προηγείται μέχρι το 8’ της αναμέτρησης, όταν ο Απόλλων μετά από καλάθι και φάουλ έκανε το 21-23, περίπου 1μιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Το 23-24 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Φιτζπάτρικ μετά από μία εύστοχη βολή.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ίδιος παίκτης πετυχαίνοντας νέο τρίποντο έκανε το 23-27, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει στόχο, μέχρι ο Σάκοτα να μπορέσει να μειώσει περίπου, 2μιση λεπτά από την έναρξη του δεκαλέπτου. Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να σκοράρουν με τρίποντα, με την ΑΕΚ να είναι άστοχη σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο 15’ ο Γκάλογουεϊ έκανε το 27-30, ο Μιλόσεβιτς απάντησε κάνοντας το 30-30. Νέο τρίποντο του Φιτζπάτρικ (32-35) και ο Σαρικόπουλος κάτω από το καλάθι  μείωσε κάνοντας το 34-35. Περίπου 1μιση λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παπαντωνίου ξαναβάζει μπροστά την ΑΕΚ με απίστευτο τρίποντο (39-38), ξεσηκώνοντας τον… ανέλπιστα λίγο κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό.

Μέχρι εκείνη την ώρα, ο Σάκοτα ήταν πρώτο σκόρερ της ΑΕΚ με 16 πόντους με τον Ίνγκλις να ακολουθεί με 9, ενώ από την πλευρά του Απόλλωνα, Φιτζπάτρικ και Ελ Αμίν είχαν από 10 πόντους. Για το τέλος του ημιχρόνου ο Ουίλιαμσον επεφύλασσε στον κόσμο μια πολύ ωραία φάση. Έκλεψε τη μπάλα και βγήκε μόνος του καρφώνοντας, ωστόσο δεν πρόλαβε το χρόνο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έκανε το 41-38 με τον Ίνγκλις και στη συνέχεια ο ίδιος με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο +6 (44-38). Η Ένωση για πρώτη φορά στο ματς βρέθηκε στο +9 κάνοντας το 47-38 με ένα σερί 8-0 και τον Βετούλα να ζητά απευθείας τάιμ άουτ.

Μετά από 3 λεπτά ο Αργυρόπουλος ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα κάνοντας στο 47-40, την ίδια στιγμή που από πολύ νωρίς είχε φτάσει τα 4 φάουλ δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ για βολές. Η Ένωση κάπου εκεί έδειχνε ότι κόλλησε, δεν μπορούσε να σκοράρει, εκτός από μία βολή του Σάκοτα, αδυνατώντας να ευστοχήσει με αποτέλεσμα ο Απόλλων να ροκανίζει τη διαφορά (48-44 στο 25’).

Ο Ντράγκαν Σάκοτα θέλοντας να αφυπνίσει την ομάδα του κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ και με ένα σχήμα χωρίς καθαρό σέντερ δέχτηκε 4 γρήγορους πόντους από τους Φιτζπάτρικ και Ελ Αμίν να ισοφαρίζουν (48-48). Ο Ίνγκλίς αστόχησε σε τρίποντο και ο Έλ Αμίν απάντησε κάνοντας το 48-51 στο 27’. Ο Απόλλων με ένα σερί 9-0 έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Μιλοσεβιτς να κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ, πετυχαίνοντας 2/2 βολές (50-53).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με καλή άμυνα του Μιλόσεβιτς και αντιαθλητικό που κέρδισε για να ισοφαρίσει σε 53-53. Ο ίδιος με μια πανέμορφη ασίστ στον Σάκοτα έδωσε στην ΑΕΚ την ευκαιρία να κάνει το 55-53 για την ΑΕΚ. Η Ένωση ανέβασε ρυθμό, ο Παπαντωνίου και ο Ουίλιαμσον προσπάθησαν να συνεργαστούν δεν τα κατάφεραν και στην επόμενη φάση μετά από λάθος του Σάκοτα, ο Νώντας διόρθωσε αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί στην επίθεση.

Ο Γκάλογουεϊ έκανε το 55-55 και από εκεί και πέρα το ματς έγινε ροντέο για τα επόμενα 7 λεπτά που απέμειναν. Ελ Αμίν και Ίνγκλις με τρίποντα έκαναν το 58-58 και ο ο Φιτζπάτρικ με ½ βολές έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά. Ο Σάκοτα στη  επόμενη φάση αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο και ο Ντελινινκάιτις με το σκορ στο 37’ να είναι 58-60.

Η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ παρά τις άστοχες βολές και κρατούσε τη διαφορά. Ο Κασελάκης με ένα κλέψιμο κέρδισε την μπάλα στο κρισιμότερο σημείο και ευστόχησε στις βολές, ενώ ο Παπαντωνίου έκανε λάθος στην αμέσως επόμενη φάση και τα «άκουσε» από τον Σάκοτα.