15.11
17:42

«Καρδιοχτύπησαν», αλλά ήταν πιο Μάγκες!

Σε ένα ματς που η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» πιο εύκολα, έδωσε ελπίδες στον αξιόμαχο Φοίβο Συκεών ωστόσο όντας ψυχραιμότερη στα κρίσιμα σημεία πήρε τη νίκη με 24-22 στη Θεσσαλονίκη για την 7η αγωνιστική. Απίστευτοι οι Νικολαΐδης και Γεωργιάδης, σταθερή αξία ο Μπακαούκας, ενθαρρυντική εμφάνιση από Κατσίκη και Χρ. Παπαδόπουλο. Πολλά τα λάθη των διαιτητών.

Σε ένα ματς που εξ αρχής ήταν δύσκολο για την ΑΕΚ, ο Φοίβος Συκεών μπήκε στο παρκέ για να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί και στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με γκολ εκατέρωθεν.

Για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα, σκοράροντας αμφότερες, ωστόσο στην κρίσιμη καμπή του πρώτου 30λέπτου κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά.

Οι Μάγκες έχοντας για άλλο ένα ματς σε καλή μέρα τον Νικολαΐδη κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι και με τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη, Κατσίκη και Τσαούση να βρίσκουν δίχτυα κατάφερε να οδηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 13-10.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και με δύο παίκτες λιγότερους η Ένωση, ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να πάρει μια διαφορά 8 τερμάτων.

Η πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Φοίβο να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στη συνέχεια ο Φοίβος Συκεών πήρε… θάρρος και μείωσε σε 19-15.

Ο Γεωργιάδης ήταν αυτός που στο δεύτερο μέρος πήρε την ΑΕΚ από το… χέρι και με τα γκολ την οδήγησε σε μια διαφορά ασφαλείας, ενώ ενθαρρυντική ήταν και η εμφάνιση του Χρήστου Παπαδόπουλου.

Κάπου εκεί οι Μάγκες φαίνεται πως έχασαν τη συγκέντρωση τους και ο Φοίβος βρήκε την ευκαιρία και με ένα 11-5 επιμέρους σκορ κατάφερε να βάλει δύσκολα στην Ένωση μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος με την ΑΕΚ να προηγείται με 23-21.

Μπορεί στο τέλος η ΑΕΚ να καρδιοχτύπησε, ωστόσο με τις επεμβάσεις του Τσιλιμπάρη και τη σωστή αμυντική λειτουργία κατάφερε να πάρει άλλη μια νίκη με 24-22 του Φοίβου Συκεών.

Δείτε πως σας μετέφερε το ΑΕΚ1924.gr την ροή του αγώνα

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 5-6, 8-8, 8-12, 10-13 (ημχ), 10-17, 12-18, 15-19, 16-21, 20-23, 22-24.

Φοίβος (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Μπέτζιος, Πίτσιος, Καράγγελος, Σαουλίδης, Μπαλαμός, Βότσης, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης, Μέτσης, Τσαμεσίδης, Καβουσανάκης, Μισυρλής, Ναουμίδης, Χατζηβακαλέλης, Πάτσιας

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας, Γεωργιάδης, Δημοσθένους, Νικολαϊδης, Ακριδόπουλος, Μπαλάς, Τσαούσης, Κατσίκης, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ., Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Λινάρδος