14.11
07:20

«Επαναληπτικός» με τη Νίκη κόντρα στον Αργυρίου

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει αύριο σε φιλικό αγώνα τη Νίκη Βόλου, την οποία είχε νικήσει με 2-1 κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της. Αντιμέτωπος στην ομάδα του ο δανεικός της Ένωσης, Νίκος Αργυρίου.

Την σεζόν που μας πέρασε η Ένωση είχε ηττηθεί από τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσαλικό, ενώ έναν χρόνο αργότερα, δηλαδή τη σεζόν που διανύουμε τη νίκησε με 2-1 κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της.

Αύριο, οι Κιτρινόμαυροι υποδέχονται στη δική τους έδρα τη Νίκη, με τον Δέλλα να έχει σκοπό να δοκιμάσει αρκετά πράγματα, θέλοντας παράλληλα να κρατήσει ζεστούς τους ποδοσφαιριστές του.

Στο ματς του καλοκαιριού η Ένωση άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Χρήστο Αραβίδη, μετά από ασίστ του Μπακάκη, ενώ στο 34ο Μάνταλος έκανε το 2-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πλατέλλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας πραγματοποίησε πολλές αλλαγές, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να μειώσει σε 2-1 με τον Σκούρτη στο 73ο λεπτό.

Η 11άδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Δεύτερο ημίχρονο: Φαγέ, Ντούνης, Ντακόλ, Γροντής, Γεωργέας, Ρόβας, Καραγκιολίδης, Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Ζόριτς και Σβάρνας

Κόντρα σε ένα δικό της παιδί

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα θα πρέπει να αναφέρουμε και την παρουσία του Νίκου Αργυρίου. Ο νεαρός μπακ της Ένωσης αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού στη Νίκη Βόλου, ωστόσο στο ματς του καλοκαιριού δεν είχε παίξει.

Αύριο, ο Αργυρίου επιστρέφει στο ΟΑΚΑ, όπου θα συναντήσει συμπαίκτες και φίλους, θέλοντας παράλληλα να δείξει εντός αγωνιστικού χώρο την βελτίωση που έχει κάνει παίρνοντας ματς στην Σούπερ Λίγκα.