10.11
19:36

Το πάλεψε, και ηττήθηκε με ψηλά το κεφάλι

Η ομάδα το Ελγκέτα ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα ύστερα από την ήττα στη Γλυφάδα με τη Κηφισιά, αυτή τη φορά απέναντι στον Ολυμπιακό στου Ρέντη με 3-1. Βελτιωμένοι εμφανίστηκαν οι κιτρινόμαυροι που πάλεψαν το ματς μέχρι το τέλος

Με ένα σετ δώρο στον ΟΣΦΠ ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», η οποία ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να μειώσει και να ξεπεράσει τους γηπεδούχους, ωστόσο στο τέλος με λάθη από πλευράς Κιτρινόμαυρων χάρισε το 1ο σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν απογοητευτικό για την ομάδα του Ελγκέτα, η οποία δεν μπήκε ποτέ στο ματς και με κατεβασμένα τα χέρια και τον Παγιάν να παλεύει κυριολεκτικά μόνο του, έδωσε γρήγορα και εύκολα στον Ολυμπιακό το προβάδισμα και το 2-0.

Η Ένωση με εντελώς διαφορετική εικόνα αντιμετώπισε το 3ο σετ, εκεί όπου έκανε και την ανατροπή. Με τους Παγιάν και Ραντούνοβιτς να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους, μπόρεσαν να διατηρήσουν διαφορά στο σκορ και παρά το γεγονός ότι κινδύνευσαν στο τέλος, έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ΑΕΚ μπήκε πάρα πολύ δυνατά και κατάφερε μάλιστα να ξεφύγει και στο σκορ. Ωστόσο ο Ολυμπιακό επέστρεψε, ισοφάρισε και το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και λίγο πριν από το τέλος του όταν οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ταχύτητα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ΑΕΚ ξέφυγαν και πήραν το σετ που τους έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 26-24, 25-14, 23-25, 25-21