09.11
07:30

Τρεις φορές το ίδιο σκηνικό…

Η διαιτησία Γκόντα έπαιξε το ρόλο της στο χθεσινό ματς. Μπορεί να μην αποτελεί δικαιολογία για την κακή εικόνα της ΑΕΚ, όμως τα σφυρίγματα σε ορισμένα σημεία του αγώνα επηρέασαν αρνητικά. Το ίδιο είχε συμβεί τόσο στην Αμαλιάδα, όσο και στην αναμέτρηση κόντρα στον ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ

Εκτός από την κακή της εμφάνιση η Ένωση στη χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στον Πανελευσινιακό είχε να αντιμετωπίσει και τα σφυρίγματα του Σπύρου Γκόντα, πρώτου διαιτητή του ματς.

Η ΑΕΚ έχοντας μειώσει τη διαφορά με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, έχασε έναν εκ των καλύτερων παικτών της, τον Καρλ Ίνγκλις, ο οποίος χρεώθηκε αδίκως με 2η τεχνική ποινή για flopping, δηλαδή για θέατρο σε πέσιμο του στο 31’, με αποτέλεσμα η ομάδα από τους -4 να βρεθεί πίσω στους -8 και από εκεί και πέρα, ο εκνευρισμός να επηρέασει παίκτες και προπονητές.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ανάλογα σφυρίγματα έχουν σπρώξει τους αντιπάλους της ΑΕΚ. Και στην Αμαλιάδα, στην 4η περίοδο, όταν το σκορ ήταν 64-63 και η Ένωση μια ανάσα από την ισοφάριση, o Τζαφλέρης ανακάλυψε αντιαθλητικό φάουλ του Παπαντωνίου, δίνοντας την ευκαιρία στον Βασίλιεβιτς να ανεβάσει τη διαφορά, με τη Βασίλισσα να παθαίνει μπλακ άουτ μέχρι το τέλος.

Τρίτη περίπτωση, αυτή στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Δικέφαλος στο 3ο δεκάλεπτο πλησίασε στους  5 πόντους τους φιλοξενούμενους με τον Αναστόπουλο να κάνει το… θαύμα του και τον Βαγγέλη Ζιάγκο να διαμαρτύρεται έντονα, βλέποντας την αδικία εις βάρος της ΑΕΚ.

Η διαιτησία δεν ήταν δίκαιη απέναντι στην ΑΕΚ. Δεν αποτελεί (σε καμία περίπτωση και το τονίζουμε) δικαιολογία για τις τρεις ήττες, ειδικά κόντρα σε Κόροιβο και Πανελευσινιακό, ωστόσο αποδεικνύει τον πόλεμο που της γίνεται από πολλές πλευρές και ότι υπάρχει ακόμα ένα πρόβλημα που καλείται να αντιμετωπίσει, μαζί με τα υπόλοιπα που έχουν στο μυαλό τους οι Κιτρινόμαυροι.