08.11
17:20

ΑΕΚ χωρίς ταυτότητα

Η Βασίλισσα ηττήθηκε (81-72) από τον τελευταίο στη βαθμολογία Πανελευσινιακό στο κλειστό της Γούβας και προβλημάτισε με την εικόνα της.Εμφανής η απουσία σέντερ, κακές άμυνες και αστοχία. Παράπονα (και δικαίως) για τη διαιτησία Γκόντα.

Η απουσία ξένου σέντερ (αρκετές φορές ο Ζιάγκος παρέταξε την ομάδα χωρίς καθαρό 5άρι), η ανανέωση του ρόστερ μέσα σε λίγες μέρες και η δουλειά που τώρα γίνεται στην ομάδα οδήγησε την ΑΕΚ στην 4η ήττα της στο πρωτάθλημα, από τον Πανελευσινιακό στη Γούβα.

Η Ένωση που πάλεψε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης και κατάφερε να περάσει μπροστά στο ματς, εμφανίστηκε ανίκανη να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, δέχθηκε άδικα σφυρίγματα από τους διαιτητές και στην 4η περίοδο… άφησε το παιχνίδι. Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Σάκοτα με 23 πόντους, καλή εικόνα στο ντεμπούτο του ο Ντελινινκάιτις, βρίσκει τα πατήματα του ο Ίνγκλις.

Η αναμέτρηση:

Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία αιφνιδιάστηκε από τον τσαμπουκά του Πανελευσινιακού, ο οποίος «στόχευσε» στην απουσία ξένου σέντερ της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου και υποχρέωσε από νωρίς τον Σαρικόπουλο σε δύο φάουλ.

Ο Μάρεϊ κατάφερε με 7 προσωπικούς πόντους να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (11-5) στα μισά του δεκαλέπτου, ενώ Σάκοτα και Ίνγκλις μείωσαν σε 11-9. Ο τελευταίος μάλιστα με ένα σερί 5-0 έκανε το 14-14, ενώ οι Πολυτάρχου και Τζόνσον διαμόρφωσαν στο 20-17 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΆΕΚ εμφανίστηκε πιο αποφασισμένη και με τον Ζιάγκο να εμπιστεύεται τον Τσιάκο κάτω από το καλάθι, μείωσε τη διαφορά σε 22-21. Μάρεϊ και Τζόνσον από πλευράς Ελευσίνας έκαναν το 28-23, όμως ο Σάκοτα με σουτ έκανε το 28-25, με την Ένωση να κυνηγά τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός ανέβηκε, οι δύο ομάδες βρίσκοταν χέρι χέρι στο σκορ, με τον Σάκοτα να κάνει το 30-27, τον Αθανασούλα να απαντά με τρίποντο και τον Ντελινινκάιτις να ευστοχεί σε 2/3 βολές (33-29). Ο Κασελάκης ισοφάρισε σε 33-33 και ο Ίνγκλις με μια βολή έβαλε μπροστά την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο ματς, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 37-34, όμως ο Ίνγκλις απάντησε ισοφαρίζοντας καο στη συνέχεια ο Σαρικόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου. Στην επόμενη φάση, ο Αθανασούλας, που έκανε το ματς της ζωής του, πέτυχε γκολ φάουλ και έκανε το 40-39, με τον Σαρικόπουλο να χρεώνεται με 3ο φάουλ και στη θέση του να μπαίνει ο Τσιάκος.

Δορκοφίκης και Σάκοτα με τρίποντα διαμόρφωσαν το 43-42, ενώ ο Ίνγκλις δέχτηκε την τεχνική ποινή, «σπρώχνοντας» τον Πανελευσινιακό πιο κοντά στη νίκη. Ο Βασιλόπουλος ευστόχησε στη μία βολή και στη συνέχεια «σκότωσε» την Ένωση με τρίποντο (47-42). Ο Πολυτάρχου έκανε το 55-53 και ο Ιωάννου το 57-53 της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ δεν έδειξε το χαρακτήρα που έπρεπε για να ανατρέψει την εις βάρος κατάσταση της. Οι Κιτρινόμαυροι πλήρωσαν την αστοχία τους, (16/31 δίποντα, 9/30 τρίποντα και 13/25 βολές) αλλά και την έλλειψη του Ίνγκλις (λόγω ντισκαλιφιέ) και ηττήθηκε, με τα παράπονα για τη διαιτησία Γκόντα να είναι έντονα από πλευράς ΑΕΚ.

Διαιτητές: Γκόντας – Μπήτης – Πουρσανίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-34, 57-53, 81-72

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ(Κουστένης): Κοξ,Ρόμπινσον 3,Τσακαλέρης 4,Βασιλόπουλος 5(5ας), Μάρει 13,Αθανασούλας 21(4/4δ,4/5τρ), Μάρκοβιτς 2,Δορκοφίκης 9(3/5τρ), Ιωάννου 12,Τζόνσον 8(2/12σ), καλές 4

ΑΕΚ(Ζιάγκος): Παπαντωνίου 3,Ντελινκαίτις 10(2/6τρ), Σάκοτα 23(7/10δ,2/8τρ), Κασελάκης 4,Πολυτάρχου 6,Καμπερίδης 2,Ουίλιαμσον ,Τσιάκος 8,Σαρικόπουλος 2,Μιλόσεβιτς 3,Ινγκλις 11,Νικολιτς