02.11
15:05

Τελεία και παύλα, ΑΕΚ είσαι Κ@ύλ@!

Μια μεγάλη νίκη καρδιάς πήρε σήμερα η ΑΕΚ κόντρα στον Αχαρναϊκό (1-2), παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ με 0-1. Τραγική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Ένωση. Λυτρωτές για τον Δικέφαλο οι αλλαγές του Δέλλα, Ντακόλ και Μπρέσεβιτς

Τους επηρέασαν τα επεισόδια

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αχαρναϊκό και την ΑΕΚ, καθώς τα επεισόδια που δημιουργήθηκαν εκτός αγωνιστικό χώρου και η ρήξη δακρυγόνων, έκαναν τον διαιτητή να διακόψει δύο φορές τον αγώνα.

Με την… τρίτη έναρξη του αγώνα οι Κιτρινόμαυροι φάνηκαν αρκετά επηρεασμένοι και δεν κατάφεραν να συγκεντρωθούν, ώστε να ανοίξουν το σκορ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο οι ποδοσφαιριστές του Αχαρναϊκού, που πίεσαν και έφτασαν πρώτη στο γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 20ο λεπτό ο Γέσιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Ανέστη.

Το 1-0 ξύπνησε την Ένωση, με τους παίκτες του Δέλλα να πιέζουν, να ανεβάζουν ρυθμό και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες.

Ωστόσο, καμία από αυτές δεν ήταν ικανή, ώστε η μπάλα να φτάσει στην εστία του Παγούδη και έτσι ο Δικέφαλος να ισοφαρίσει.

Πολλά λάθη, περισσότερο άγχος, λυτρωτής ο Μπρέσεβιτς

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν την επανάληψη με μοναδικό στόχο να ισοφαρίσουν το ματς και εν συνεχεία να πάρουν τη νίκη. Ωστόσο, αυτό δε συνέβη ποτέ, καθώς τα πολλά λάθη και το άγχος τους δεν τους άφησε να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο.

Ο Αχαρναϊκός, όπως ήταν αναμενόμενο είχε κλειστεί στην άμυνά του, ώστε να κρατήσει το αποτέλεσμα, με την Ένωση να μην καταφέρνει να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να μπει στο ματς.

Ο Δέλλας, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο όλους τους επιθετικούς που υπήρχαν στην αποστολή της ομάδας, παίζοντας με τρεις αμυντικούς, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι δεν έκαναν καμία σωστή επίθεση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να μην καταλήξει στα δίχτυα.

Η μεγαλύτερη φάση για την ΑΕΚ δημιουργήθηκε στο 87ο λεπτό, όταν ο Αραβίδης σέντραρε, ο Μπρέσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Παγούδης μπλόκαρε και δεν επέτρεψε στην Ένωση να ισοφαρίσει.

Την αρχή για την μεγάλη ανατροπή της ΑΕΚ έκανε ο Ντακόλ, ο οποίος στο 91ο λεπτό έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Το γκολ της νίκης για την Ένωση σημείωσε ο λυτρωτής Μπρέσεβιτς, που με κεφαλιά έκανε το 2-1 και έδωσε το τρίποντο της νίκης στον Δικέφαλο.

Στιγμάτισαν τον αγώνα τα επεισόδια

Με την έναρξη της αναμέτρησης δημιουργήθηκαν επεισόδια έξω από τον αγωνιστικό χώρο, ανάμεσα στους οπαδούς της Ένωσης και την αστυνομία. Η ρήξη χημικών έκανε τον διαιτητή να ξεκινήσει τον αγώνα, αλλά στη συνέχεια να τον διακόψει δύο φορές. Ωστόσο, μετά την τρίτη έναρξη του ματς, οι οπαδοί ηρέμισαν και βοήθησαν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο τους Κιτρινόμαυρους.

Ωστόσο, τα συγκεκριμένα επεισόδια ήταν απαράδεκτα, καθώς η ΑΕΚ αγωνιζόταν σε μια δική της γειτονιά, όπου το ματς θα έπρεπε να μετατραπεί σε γιορτή.

Αχαρναϊκός: Παγούδης, Μωϊσιάδης, Ζώνας, Ταμπάκης (72’ Καλογερόπουλος), Jesic, Αθανασίου (51’ Καλαμιώτης), Παπατόλιας, Ιωαννίδης (68’ Χριστόπουλος), Μανουσάκης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Γεωργέας, Κολοβέτσιος (71’ Μπρέσεβιτς), Λαμπρόπουλος, Ανάκογλου (62’ Ντακόλ), Κορδέρο, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (55’ Ζόριτς), Αραβίδης

Κίτρινες: Αθανασίου, Γέσιτς, Μπαρμπόσα, Ζώνας, Μάνταλος, Ζόριτς, Στουρνάρας, Καλαμιότης, Μανουσάκης

Διαιτητής: Φώτης Στυλιανός

Α’ Βοηθός: Πατσιόπουλος Θωμάς

Β’ Βοηθός: Πετρίδης Γεώργιος

4ος διαιτητής: Μπλούνας Ιωάννης

Παρατηρητής: Αγαδάκος Νικόλαος