29.10
14:28

Ανίκητες οι Κοριτσάρες!

Πένυ Μακρή

Τεράστια νίκη για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε άνετα με 3-0 των Μακεδόνων και διεύρυνε το αήττητο σερί της με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Εύκολο μεσημέρι για την ΑΕΚ στο κλειστό της ΦΕΑ, εκεί όπου επικράτησε με 3-0 σετ των Μακεδόνων χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Εξαιρετική εικόνα της Ιβάνοβα, η οποία πήρε από το χέρι την ομάδα και με τη βοήθεια των Γιακουμή, Κουνάδη και Νικούλη έδωσαν την 3η σερί νίκη στην ομάδα στο πρωτάθλημα.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ξεκίνησε το πρώτο σετ για την ΑΕΚ η οποία πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Οι Μακεδόνες προσπάθησαν να μειώσουν κάνοντας το 24-20, ωστόσο οι Κιτρινόμαυρες με τις Αργυροπούλου και Ιβάνοβα έδωσαν το πρώτο σετ στην Ένωση.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη μπήκε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να βαδίζουν παράλληλα με την ΑΕΚ στο σκορ, ωστόσο η Ιβάνοβα κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση, βοήθησε τον Δικέφαλο να ξεφύγει και να κατακτήσει και το δεύτερο σετ.

Από εκεί και πέρα, η νίκη ήταν καθαρά τυπική διαδικασία για τις Κοριτσάρες, οι οποίες «καθάρισαν» το ματς από το ξεκίνημα του τρίτου σετ και πήραν την 3η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας το αήττητο σερί τους.

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-13