28.10
19:25

Μετά τον Μάνταλο, υπάρχει ο Ζόριτς!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή Ψαχνών και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ωστόσο το πλέον ενθαρρυντικό σημάδι ήταν η εμφάνιση του Ντάρκο Ζόριτς, ποδοσφαιριστή που ξεχειλίζει από ταλέντο και μπορεί να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς για την ΑΕΚ.

Ο Ντάρκο Ζόριτς έκλεψε την παράσταση στο σημερινό αγώνα, καθώς έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μάλιστα αρκετές φορές κοντά στο γκολ, παίρνοντας τα ηνία από τον Πέτρο Μάνταλο.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα κατάφεραν να αποδώσουν ωραίο ποδόσφαιρο, να κρύψουν αρκετές φορές την μπάλα και να σκοράρουν τρεις φορές, με τον κόσμο της Ένωσης να δίνει το δικό του ρεσιτάλ στην κερκίδα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε τους 4 βαθμούς και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Δυναμικό ξεκίνημα

Με στόχο να σκοράρουν και να «κλειδώσουν» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι δεν βρήκαν απέναντί τους καμία αντίσταση. Ο Ηρακλής Ψαχνών είχε κλειστεί στα καρέ του και πέρασε τη μεσαία γραμμή ελάχιστες φορές.

Από την άλλη πλευρά η Ένωση πίεσε, δημιούργησε πολλές φάσεις, εκτέλεσε αρκετά στημένα, αλλά κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό ο Κορδέρο έπιασε ένα εξαιρετικό και δυνατό σουτ, καταφέρνοντας να νικήσει τον Μανιάτη που είχε κατεβάσει ρολά και να κάνει το 1-0.

Λίγο νωρίτερα, ο Σαρρής μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα σημάδεψε το δοκάρι, ενώ οι Ζόριτς και Μπαρμπόσα έβρισκαν συνεχώς μπροστά τους τον Μανιάτη, ο οποίος τους είπε πάρα πολλές φορές «όχι».

Με τον ίδιο ρυθμό

Όπως ακριβώς τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Η ΑΕΚ βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, με τον Ηρακλή Ψαχνών να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η Ένωση πίεζε, με αποτέλεσμα να δημιουργεί τη μια φάση μετά την άλλη. Μάλιστα, είχε και δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά με κεφαλιά του Ζόριτς, ενώ ο Μπαρμπόσα αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος.

Το δεύτερο γκολ για τους Κιτρινόμαυρους ήρθε στο 66ο λεπτό, όταν ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης.

Παρά το 2-0 η ΑΕΚ όπως ήταν αναμενόμενο δεν έριξε το ρυθμό της, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το τρίτο της γκολ. Ο Μπακάκης ανέβηκε για πολλοστή φορά στην επίθεση, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Κιτρινόμαροι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν και τέταρτο τέρμα, ωστόσο ο Αραβίδης που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ήταν οφ σαιτ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος (69’ Φαγέ), Σαρρής, Γροντής, Κορδέρο (57’ Μάνταλος), Ρόβας, Ζόριτς, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (75’ Αραβίδης), Ντακόλ

Ηρακλής Ψαχνών: Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61’ Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Φλίγγος (72’ Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης, Λόμπα (67’ Δηλαβέλης)

Κίτρινες: Ζόριτς, Μπακομήτρος, Λόμπα, Φλίγγος, Παλαιολόγος, Δηλαβέρης

Κόκκινες: Γουόρντεν

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί:  Γιώργος Παπανικολάου, Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)

4ος: Αλέξανδρος Τσιαμούρης (Πειραιά)