24.10
16:55

Αυτός είναι ο Magico!

Ο ηγέτης της ΑΕΚ Πέτρος Μάνταλος με τα μαγικά στημένα του, πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα με εκτέλεση φάουλ και έδωσε έτοιμο το δεύτερο στον Κολοβέτσιο. Αν και μέτρια η Ένωση, πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα των Χανίων πιστοποιώντας τη μεγάλη ανωτερότητά της στην κατηγορία ακόμα και όταν δυσκολεύεται. Εξαιρετική η αμυντική γραμμή της ομάδας με βράχους τα δύο στόπερ και πάντα πανέτοιμο τον Ανέστη.

Χωρίς να δημιουργήσει καμία κλασική ευκαιρία τελείωσε το πρώτο της ημίχρονο η ΑΕΚ κόντρα στα Χανιά, δείχνοντας για ακόμα ένα ματς αρκετές αδυναμίες. Οι Μπαρμπόσα και Πλατέλλας δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν σε όσα ζητούσε ο Δέλλας, με αποτέλεσμα ο Αραβίδης να είναι μόνος του στην επίθεση και να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

Θετικά στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου ήταν η καλή άμυνα της Ένωσης, η οποία δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, κόβοντας τις λιγοστές φάσεις που προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι παίκτες των Χανιών.

Από την άλλη πλευρά πολύ καλός ήταν ο Κορδέρο, ο οποίος βοήθησε πολύ αμυντικά και προσπάθησε να ανεβάσει επιθετικά την ομάδα, κάτι που δεν κατάφερε καθώς εκτός από κάποιες προσπάθειες του Μάνταλου, οι υπόλοιποι επιθετικοί δεν τον βοήθησαν.

Βέβαια, σημαντικό ρόλο στο ματς έπαιξαν η δυνατή βροχή, ο αέρας, καθώς και το… ξύλο στην μεσαία γραμμή, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι αμυντικοί των Χανιών να κιτρινίσουν από νωρίς.

Μοναδική καλή στιγμή για την ΑΕΚ ένα σουτ του Πλατέλλα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε, καθώς και δύο μακρινά σουτ του Μπακάκη.

Την λύτρωσε ο Μάνταλος

Η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει το ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και με… οδηγό τον Μάνταλο να πάρει τη νίκη.

Το πρώτο γκολ του Δικεφάλου προήλθε από στημένη φάση, με τον Μπαρμπόσα να κερδίζει το φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, τον Μάνταλο να το εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Από το 1-0 και μετά οι παίκτες της Ένωσης έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του, πίεσαν και έφτασαν στην επίτευξη και του δεύτερου τέρματος.

Και το 2-0 προήλθε από τα πόδια του Μάνταλου, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας συστημένη τη μπάλα στο κεφάλι του Κολοβέτσιου, που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα.

Παρά λοιπόν την μέτρια εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν για ακόμα ένα ματς να σκοράρουν στην επανάληψη και να πάρουν τη νίκη. Τρομερός ο κόσμος της Ένωσης, που παρά τη βροχή έδωσε το παρών στο γήπεδο και βοήθησε τον Δέλλα και τους παίκτες του.

Χανιά: Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (80’ Καραγιάννης), Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός (52’ Καραλής), Πάγκαλος

ΑΕΚ:  Ανέστης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Πεταυράκης (64’ Ζόριτς), Κορδέρο, Γεωργέας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα (89’ Ρόβας), Πλατέλλας (87’ Ντακόλ), Αραβίδης

Κίτρινες: Γκούμας, Σιλιγαρδάκης, Καμινιώτης, Λαμπρόπουλος, Γεωργέας, Μάνταλος, Μανωλάς