19.10
13:51

Τους έστειλε… «Πλατεία» με συνοπτικές διαδικασίες

Την πρώτη της νίκη (77-64) πήρε η Βασίλισσα στο πρωτάθλημα μπροστά σε έναν απίστευτο κόσμο που έδωσε δυναμικό παρόν και έσπρωξε στην ομάδα το ροζ φύλλο αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα το οποίο συνοδεύτηκε και από μια πολύ καλή εικόνα της ΑΕΚ και στην δεύτερη περίοδο είχε η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, η οποία έδειξε εξ αρχής τις άγριες διαθέσεις της να τελειώσει το ματς από το νωρίς.

Οι Κιτρινόμαυροι με τους Σαρικόπουλο, Σάκοτα και Κάιλς έκαναν ένα πολύ γρήγορο σερί 11-0 και συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί η ομάδα κατέβασε ρυθμούς θέλοντας να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια, ωστόσο δεν έχασε τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει από το ξεκίνημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση επαναπαύθηκε και έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο στα τελευταία λεπτά να μειώσει στους 7.

Η Βασίλισσα παρά το γεγονός ότι ορισμένες κινήσεις δεν της βγήκαν κράτησε χαρακτήρα και κατάφερε να κρατήσει και τη διαφορά ασφαλείας παίρνοντας έτσι την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Πηλοίδης – Γκούμας – Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-27, 60-53, 77-64
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9 (2), Κάιλς 11 (1), Σάκοτα 18 (2), Κασελάκης 11 (3), Πολυτάρχου 6 (1), Ράιτ 9 (1), Ουίλιαμσον 2, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 8 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 3 (1), Γκούντριτζ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16 (3), Βεργίνης 8 (2), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στραντ 3 (1), Μοτσενίγκος, Μπίλης, Σταμάτης, Γουντς 14 (9 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15 (3 τριπ. 9 ριμπ.), Μωραΐτης.