19.10
16:55

Στην «Αγιά Σοφιά» αυτά τα ματς θα τελειώνουν στο 5-1

Με τον κόσμο στο πλευρό της να συμπαραστέκεται και να την ωθεί στην ανατροπή, η ΑΕΚ επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1 επιβεβαιώνοντας την καταφανή ανωτερότητα της στην κατηγορία. Πάρτι από 25.000 ΑΕΚτζήδες στις εξέδρες.

Σε ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να νικήσουν τη σωστά στημένη άμυνα του Απόλλωνα Σμύρνης, όσο και αν προσπάθησαν. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο από τη μια πλευρά ο καλός αμυντικά Απόλλων, από την άλλη οι κακές ενέργειες των παικτών του Δέλλα είχαν ως αποτέλεσμα ένα ανούσιο ματς.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες της ΑΕΚ το έκανε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος σε μια από τις αντεπιθέσεις που δημιούργησε κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, με τον Γκονζάλες να νικάει από τα 11 βήματα τον Ανέστη, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Η γενική εικόνα της Ένωσης δεν ήταν καλή με τις αλλαγές των προσώπων επιθετικά να την έχουν αποδιοργανώσει και τα λάθη να είναι πολλά.

Επιθετικός μονόλογος και ανατροπή

Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έπρεπε να σκοράρει για να ισοφαρίσει αρχικά τον αγώνα και εν συνεχεία να διεκδικήσει τη νίκη. Η αποβολή του Βάρντερσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα λειτούργησε θετικά για τους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι πίεζαν συνεχώς, παίζοντας μονότερμα τον Απόλλων.

Το γκολ της ισοφάρισης προήλθε από στημένη φάση, με τον Μάνταλο να εκτελεί το φάουλ και τον Ντακόλ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Δείτε πως το AEK1924.gr σας μετέφερε live την αναμέτρηση

Ο αγώνας παιζόταν στο μισό γήπεδο, αυτό που έκανε επίθεση η ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους να θέλουν ένα δεύτερο γκολ ώστε να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Στο 84ο λεπτό ο Ζόριτς κέρδισε το πέναλτι, ο Μάνταλος το εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση πέντε λεπτά περίπου πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ πίεσε και για άλλο γκολ, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 2-1, με την Ένωσης να παίρνει ακόμα τρεις βαθμούς, έστω και δύσκολα.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος (76’ Γεωργέας), Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Ντούνης (68’ Ζόριτς), Ντακόλ

Απόλλων Σμύρνης: Κοτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες (54’ Κυριάκος), Λαγός (86’ Ντουάρτε), Ανγκούλο, Κόστα, Σέτι (13’ Χατζής)

Κίτρινες: Λαμπρόπουλος, Βάντερσον (2), Μάνταλος, Ηρακλής

Κόκκινες: Βάντερσον