19.10
13:52

Άντε να τους σταματήσεις τώρα!

Με φόρα από τα προηγούμενα νικηφόρα αποτελέσματα οι Μάγκες του Γιάννη Αρβανίτη επικράτησαν εύκολα της ΧΑΝΘ με 35-22 για την 4η αγωνιστική της Α1 και πλέον συνεχίζουν με τους φρενήρεις ρυθμούς τους. Εκπληκτικός ο Τσιλιμπάρης, πολύ καλοί οι Νικολαΐδης, Μπακαούκας, Γεωργιάδης, ξεχωρίζει και ο Κατσίκης.

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τη δυναμική της κόντρα στη ΧΑΝΘ και κατάφερε να «χτίσει μια διαφορά» κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιάννης Αρβανίτης είδε τους παίκτες του να είναι ανώτεροι από τους αντιπάλους στο πρώτο 30λεπτο και τους Μπακαούκα Γεωργιάδη να σκοράρουν τις κατάλληλες στιγμές, με αποτέλεσμα η Ένωση να πάει στα αποδυτήρια με 21-10.

Μάλιστα πέραν της δυνατής άμυνας, οι Μάγκες βρήκαν και λύσεις στον επιθετικό τομέα από τους περισσότερους παίκτες και έδειξαν ότι μπορούν εκτός από αμυντικό παιχνίδι να παίξουν και επιθετικό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο φορτσάτοι στο δεύτερο μέρος και πραγματοποίησαν ένα σερί 3-0. Κάπου εκεί οι Μάγκες και μετά τις φωνές του Γιάννη Αρβανίτη «ξύπνησαν» και με τον Παναγιώτη Νικολαΐδη να σκοράρει πήραν μεγάλωσαν ξανά τη διαφορά.

Για άλλο ένα παιχνίδι ο Κώστας Τσιλιμπάρης ήταν εκπληκτικός κάτω από τα γκολπόστ της ΑΕΚ, με τον έμπειρο τερματοφύλακα της Ένωσης να κάνει σωτήριες επεμβάσεις.

Κάπου εκεί ο τεχνικός της ΑΕΚ πέρασε στο παρκέ παίκτες που δεν έχουν πάρει χρόνο συμμετοχής έως τώρα, όπως ο Κολιούλης και ο Χατζηκωνσταντίνου με τους Μάγκες να πετυχαίνουν την Τρίτη διαδοχική νίκη.