15.10
13:20

«Μίλησε» η εμπειρία!

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η ΑΕΚ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, αυτή τη φορά επικρατώντας του Φίλιππου Βέροιας στο κλειστό του Κορωπίου με 23-22 και ετοιμάζεται να υποδεχτεί τη ΧΑΝΘ με την ψυχολογία στα ύψη. Αμυντική λειτουργία για σεμινάριο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τσαούσης.

Για άλλο ένα παιχνίδι, η ΑΕΚ έδειξε ότι το δυνατό της σημείο τη φετινή σεζόν είναι η «σκληρή» και δυνατή άμυνα και από τα πρώτα κιόλας λεπτά κατάφερε να περιορίσει τον Φίλιππο Βέροιας.

Χαρακτηριστικό της πολύ καλά στημένης αμυντικής λειτουργίας, ήταν ότι μέχρι και το δέκατο λεπτό η ΑΕΚ είχε δεχθεί μόλις τρία τέρματα, ενώ στην επίθεση έβρισκε λύσεις με αποτέλεσμα να «χτίσει» μια διαφορά 6 γκολ.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη «βραχυκύκλωσαν» και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ψαλιδίσουν τη διαφορά, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής από την Ένωση.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μίλησε… ο Μπακαούκας και με δύο δικά του γκολ, ανέβασε ξανά τη διαφορά στα τρία γκολ (13-10). Πολύ καλοί στο πρώτο 30λεπτο ο Γεωργιάδης, ο Μπακαούκας, ο Νικολαΐδης και ο Τσαούσης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και αμφότερες προσπαθούσαν να πάρουν το πάνω χέρι.

Οι φιλοξενούμενοι το κατάφεραν αυτό εν μέρει, αλλά στη συνέχεια οι Μάγκες πήραν εκ νέου τα ηνία και με τον Φάνη Τσαούση να βρίσκεται σε «δαιμονιώδη» φόρμα κατάφεραν να ξεφύγουν με μια διαφορά τεσσάρων γκολ 15 λεπτά πριν του τέλους.

Η Ένωση «καρδιοχτύπησε» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, παίζοντας με παίκτη λιγότερο λόγω της δίλεπτης αποβολής του Δημοσθένους και ο Φίλιππος Βέροιας βρήκε την ευκαιρία να φτάσει σε απόσταση δύο γκολ.

Οι παίκτες του Αρβανίτη όμως όντας πιο ψύχραιμοι και πιο συγκεντρωμένοι και λειτουργώντας σωστά στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη με 23-22.