13.10
08:10

Ο Πολυτάρχου άλλαξε τα δεδομένα

Αγωνίστηκε 13 λεπτά και με την είσοδο του στο παρκέ ανέτρεψε την εις βάρος κατάσταση της ΑΕΚ στο ματς κόντρα στον Κόροιβο και μάλιστα βοήθησε στο να περάσει μπροστά η ΑΕΚ στο σκορ

Την κακή εικόνα της Βασίλισσας στο πρώτο δεκάλεπτο άλλαξε ο Μιχάλης Πολυτάρχου με την είσοδο του στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο, με τον αρχηγό να μειώνει τη διαφορά στο ξεκίνημα και να κρατά την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο (35-32), δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ήταν εκείνος που με δύο τρίποντα κράτησε την Ένωση ζωντανή στο δεύτερο δεκάλεπτο και την έστειλε στα αποδυτήρια με το σκορ να γράφει 41-37. Ο Πολυτάρχου πέτυχε 8 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής και δικαίωσε τον Ζιάγκο που τον πέρασε στη θέση του Ουίλιαμσον σε ένα χρονικό σημείο που η ομάδα χρειαζόταν μια ηγετική προσωπικότητα στο παρκέ, που θα έπαιρνε την ομάδα από το χέρι, στην προσπάθεια της να ανακτήσει δυνάμεις και ψυχολογία.